Yaser Arafat Vakfı kuruldu

Yaser Arafat Vakfı kuruldu.15427
  • Giriş : 27.02.2008 / 08:06:00

Filistin'in 2004'te hayatını kaybeden lideri Yaser Arafat adına vakıf kuruldu. Vakfın başkanlığına Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aralarında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da bulunduğu
Filistinli liderler, Arap siyasetçiler ve aydınlardan oluşan yaklaşık 50
kişilik grup, Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkezinde
vakfın kuruluşu için toplandı.

Abbas, yaptığı konuşmada, "Arafat demek, Filistin demektir. Arafat
Filistin'i dünya haritasına yeniden koymuştur" dedi.

İnsani faaliyetlerde bulunacak vakıf için Ramallah'ta bir kompleks inşa
edilecek. Komplekste bir cami ve Arafat'a ait eşyaların sergileneceği
bir müze yapılacak.

Vakıf ayrıca, her yıl Arafat'ın adına ödül verecek.

ABBAS: "İSRAİL, KUDÜS'ÜN TAMAMINI ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR"

Mısır'ın başkenti Kahire'de Filistin'in en önemli liderlerinden Yaser Arafat için kurulan vakfın açılış programına katılan Filistin Devlet Başkanı Abbas, Arap Barış Planı'nın tarihi bir şans olduğunu, fakat İsrail'in barışa yanaşmaya niyeti bulunmadığını savundu.

Vakfın açılış programında konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu Gheit, Arafat hakkında, "Hayatı Filistin için mücadele ile geçmiş iyi bir liderdi. Arafat, tüm Filistinliler'in gözünde büyük bir lider olarak sonsuza kadar yaşayacak" dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise, "Filistin tarihinde Yaser Arafat'ın yeri çok büyüktür. Hayatı mücadele içinde geçen, Filistinliler'in geleceği için çaba harcayan bir liderdi" diye konuştu.

Mısır'dan çok sayıda din adamı ve davetlinin de katıldığı törenin sonunda uzun bir konuşma yapan Abbas ise, "İsrail, Kudüs'ün tamamını ele geçirmeye çalışıyor. Her gün saldırıyorlar. Binlerce insanımızı bu uğurda toprağa verdik.

Bu bağlamda hayatını Filistin için feda eden Arafat'ı saygı ile anıyoruz. Çok zor koşullarda çalışıyoruz, ama bağımsız Filistin'i kurma yolunda yeni aşamalar kaydediyoruz. Arafat savaşın ve barışın Filistin tarafından yönetileceğini söylemişti, biz de aynı şeylere inanıyoruz" dedi.

Öte yandan Abbas'ın vakfın açılışından önce Musa'yı ziyareti sırasında Filistin'deki son gelişmelerin konuşulduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious