YAŞ'ı, Meclis yargılayabilir

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Baykal, YAŞ kararlarına yargı yolunun açılacağı yerin Parlamento olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında irtica konusunda bir anlayış birliği olmadığını savunan Baykal, irticanın Türkiye'nin bir numaralı tehdidi olduğunu, bu konudaki anlayış farkının kaygı verici olduğunu kaydetti.
Baykal, İzmir'in Foça ilçesine bağlı Yeni Foça ve Bağarası beldelerinde temaslarda bulundu. Vatandaşlarla sohbet eden Baykal, Bağarası çıkışındaki bir lokantada gazetecilerle sohbet etti. YAŞ kararlarında bu yıl ilk defa irtica kavramının sözcük olarak yer almasının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın buna şerh koymasının sorulması üzerine Deniz Baykal, irtica konusunda hükümetle TSK arasında tutarsızlık ve uyumsuzluk olduğunu öne sürdü.

İrticanın Türkiye'nin bir numaralı tehdidi olduğunu ve artık adının saklanamaz hale geldiğini ileri süren Baykal, hükümetin bu konuda TSK ile ortak hareket etmesi gerektiğini belirtti. Hükümetin irtica konusunda TSK'nin kararlarına şerh koymayı gelenek hale getirdiğini kaydeden Baykal, şunları söyledi: "YAŞ kararlarına karşı yargıya başvurmanın önü kapalı şeklinde bir kaygı varsa, bu parlamentoda çözülecek. Bunu yapacak olan da üçte iki çoğunluğu elinde bulunduran hükümettir. Eğer bunu da değiştiremiyorsan ne işe yarıyorsun? Hem değiştirmeyeceksin hem de TSK önünde engel olacaksın."

Terörle mücadele konusuna da değinen Baykal, hükümetin bu konuda da yanlışlar yaptığını ileri sürdü. Terörün tırmanmaya başladığını anlatan Baykal, önümüzdeki günlerde daha da artacağını iddia etti.


"TERÖRLE MÜCADELE, SADECE BAŞBAKANA BIRAKILAMAYACAK KADAR ÇOK CİDDİ BİR İŞTİR"


"Türkiye'de terörle mücadelede nasıl tavır alınacağı konusunda ortada farklı yaklaşımlar var." diyen Baykal, "Bazı mutabakatların sağlandığı yönünde gazetelerde bazı haberler okuyoruz. Genelkurmay Başkanı ise böyle bir mutabakat olmadığını söylüyor. Hükümet, bu yöndeki soruları görmezlikten geliyor. Mutabakat var mıdır, el altından mutabakat yapılmış mıdır? Ortaya çıkması lazımdır. Terörle mücadele, sadece başbakana bırakılamayacak kadar çok ciddi bir iştir." açıklamasında bulundu.

Hükümetin eylül ayında TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıracağını anlatan Baykal, bu olağanüstü toplantıların gündeminin seçim yasaları olacağını savundu. Baykal, bu toplantıda sadece seçim kanunlarının değil, terörle mücadele gibi birçok konunun gündeme getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Baykal, çift rakamlı enflasyonun kalıcı hale geldiğini, bu yükseliş trendinin yansımalarının sonbaharda çok daha fazla hissedileceğini ileri sürdü. Tarım kesiminde ciddi sıkıntılar yaşandığını bildiren Baykal, hükümetin tarım satış kooperatiflerine karşı bir saldırı içinde olduğunu iddia etti.

Baykal, Yeni Foça ve Bağarası beldelerindeki temaslarında ise vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşlardan destek isteyen Baykal, ilk seçimlerde Türkiye'nin yeni bir döneme girecek, yepyeni bir sayfa açılacağını savundu.

Türkiye'nin her yerinde yaptıkları çalışmalarda vatandaşın kararlılık içinde seçimi beklediğini gözlemlediklerini anlatan Baykal, Türkiye'nin bu iktidarı bir beş yıl daha taşıyamayacağını iddia etti.

CHP'nin yeterli muhalefet yapmadığı değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını belirten Baykal, ülkenin her problemini kapsamlı bir şekilde dile getirdiklerini belirterek, "1 Mart 2003 tezkeresinin Meclisten geçmemesi bunun en büyük kanıtıdır. Bu tezkerenin kabul edilmemesiyle Türkiye'nin toprak bütünlüğü ve iç huzuru korunmuştur. Medyamızın, iş dünyamızın güçlü temsilcilerine rağmen, CHP bunu yapmıştır ve bağımsızlığımızı korumuştur. Güneydoğu'yu ABD üssü olmaktan kurtarmıştır. Terör bataklığından korumuştur. Televizyonlar CHP'nin muhalefetini tam olarak göstermiyor derseniz o zaman haklısınız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious