Yasin Hayal, İBDA-C'lilerden etkilenmiş

Yasin Hayal, İBDA-C'lilerden etkilenmiş.7111
  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Cihan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ifadesinde Hayal'in McDonalds bombalamasının ardından girdiği cezaevinde İBDA-C üyelerinden etkilendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin gözaltına alınıp savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Büyük Birlik Partisi (BBP) Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan'ın oğlu Bahadır Cihan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ifadesinde Yasin Hayal'in McDonalds bombalamasının ardından girdiği cezaevinde İBDA-C üyelerinden etkilendiğini söyledi. BBP Trabzon İl Başkan Yaşar Cihan ise ifadesinde 12 Eylül döneminden önce üniversitede okurken çıkan kavgalardan dolayı 10 ay hapis cezası aldığını ve cezasının ertelendiğini söyledi.
Dink'in öldürülmesine ilişkin gözaltına alınıp serbest bırakılan BBP Trabzon İl Başkanı'nı Yaşar Cihan'ın oğlu Bahadır Cihan, Yasin Hayal'in Trabzon'daki McDonalds'ı bombalaması nedeniyle cezasını çektikten sonra kendi ofisine geldiğini, Hayal'e bu işleri bırakması gerektiğini ve iş bulması yönünde telkinde bulunduğunu söylediğini belirtti. Hayal'in fikri olarak cihada devam edilmesi gerektiğini söylediğini ifade eden Cihan, "Hayal cezaevinde tanıştığı İBDA-C'lilerin adam gibi adam olduğunu söyleyince onun adam olmayacağını anladım ve bir daha görüşmedim" diye konuştu.

Erhan Tuncel'in McDonalds'ı bombalamasının ardından Tuncel'in Hayal'in her duruşmasına gittiğini kaydeden Cihan, Tuncel ile üniversitede tanıştığını ve Tuncel ile ocak faaliyetleri kapsamında birlikte birkaç kez görev yaptığını belirtti.

Yasin Hayal'i 2001 yılında Alperen Ocakları'na gelmesinden dolayı tanıdığını kaydeden Bahadır Cihan, Hayal'in kavgacı bir yapısı olduğunu, onun kontrol edilemeyeceğini anlamasından dolayı uzak durduğunu dile getirdi. Cihan, Dink'in katil zanlısı O.S.'yi ise hiç tanımadığını, Dink'in öldürülmesi olayını da basından öğrendiğini kaydetti.

Üniversitede okurken 2006 yılında Alperen Ocakları'nın Trabzon Temsilciliğini kurduklarını ve ocağa başkan olarak Ersin Öztürk'ü seçtiklerini anlatan Bahadır Cihan, "Tuncel, Alperen Ocaklarının toplantısına katıldı. Daha sonra yapılan toplantılarda ise Tuncel'i güvenilir olarak görmediğimiz için dışladık" dedi.

Dink'in öldürülmesi kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan'ın ifadesinde 12 Eylül'den önce üniversitede okurken çıkan kavgalardan dolayı 10 ay hapis cezası aldığını, cezasının ertelendiğini ve hiç cezaevine girmediğini kaydetti. Bazen Erhan Tuncel ile görüştüğünü anlatan Cihan, "Özel bir buluşma ayarlamam olmamıştır. Yasin Hayal'in, Erhan Tuncel'in ve Trabzon'da bulunan teşkilatçı gençlerin bir ağabeyiyim, babasıyım. Trabzon'da bir ağırlığım vardır. Bu herkes tarafından bilinir. Cihan Kömür'ün sahibiyim. Erhan Tuncel, Elazığlı olduğu için yaklaşık 3 yıl kadar önce Elazığ'a gönderilmek üzere 2 ya da 3 kamyon kömür almıştır. Bedelini göndermiştir. Tuncel'i Nizami Alem Ocakları'na gelip gitmesi nedeniyle tanıma fırsatım oldu" dedi. Dink'in öldürülmesinden 10 gün önce Tuncel'le görüşmek istediğini belirten Cihan, Tuncel'in sınavları olması nedeniyle görüşemediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious