Yasin Hayal yakalanmasaydı?

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Yasin Hayal yakalanmasaydı HSBC Bank ve Rus Konsolosluğu'nu da bombalayacaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi olayında tetikçi Ogün Samast'ı azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Yasin Hayal'in 2004 yılında McDonald's'ı bombaladıktan sonra Rus Konsolosluğu ve HSBC Bank'ı da havaya uçurmayı planladığı öğrenildi.

Dink cinayetine azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Yasin Hayal ile Ahmet İskender ifadelerinde cinayet planlarını anlattı.
Zaman, İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde Yasin Hayal ve Ogün Samast ile birlikte gözaltına alınan Ahmet İskender'in polisteki ifadesine ulaştı. Yasin Hayal ile ilişkilerini anlatan İskender, "Yasin Hayal, cezaevinden çıktıktan sonra bana, 'Yakalanmasaydım Trabzon'daki HSBC Bank, Rus Konsolosluğu ve İngiliz Konsolosluğu'nu da bombalayacaktım.' dedi. Hayal'i Erhan Tuncel'in yönlendirdiğini tahmin ediyorum." diyor. Hayal'in McDonald's'ı bombalamadan bir ay önce polisin muhbiri olduğu iddia edilen Erhan Tuncel'le tanıştığını ifade eden İskender, "Tuncel, Pelitli beldesinde öğrenci arkadaşlarıyla oturuyordu. Hayal'in onu tanıdıktan sonra McDonald's'a bomba attığını biliyorum. Bombaları Tuncel'in yaptığını duydum." şeklinde konuşuyor. Dink'in 'Türkleri aşağılayan, rencide eden birçok açıklamasının olduğunu' belirten Yasin Hayal ise, "Medya kanalıyla özür dilemediğinden dolayı Dink'in bir bedel ödemesi gerektiğine inandım. Ona bir suikast planlamayı düşündüm. Suikastın sonunda ölmesini istiyordum." diyor. Suikast fikrini ilk olarak Zeynel Abidin Yavuz'a açtığını söyleyen Hayal, "Evli olduğunu görünce ona yaptırmaktan vazgeçtim. Erhan Tuncel'e internetten Dink'in resmini çıkarmasını istedim. O da çıkartıp bana gönderdi. Suikast fikrinden Erhan Tuncel'in de haberi vardı. Fakat o da Yavuz gibi kararsızdı. Benden çekindiği için beni engelleyemiyordu. Bu konuyu da başkalarına açamıyordu." diyerek Ogün Samast'la temas kurduğunu belirtiyor. Hayal, "Yaklaşık 5-6 ay önce Dink'in öldürülmesi olayını Samast'a açtım. Dink'in hakaret davası görüntülerini birlikte izledik. McDonald's eylemini gerçekleştirdiğim için sabıkalı olduğumdan dolayı 'yakalanırım' diye düşündüm. Samast'a benden haber beklemesini söyledim." diye konuşuyor. Hayal, Ege'de gemi kazasında ölen Ömer Polatoğlu adlı arkadaşından 7.65 mm çaplı silah ve 20 adet mermi aldığını, 300 YTL verdiğini kaydediyor.

Keser sapıyla papaz dövmüş

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde Dink cinayetinin azmettiricisi iddiasıyla sorgulanan Yasin Hayal, 2002 yılında Trabzon'da bir papazı keser sapıyla dövdüğünü anlattı. Hayal, "2002'nin sonunda askerden geldiğim sıralarda misyonerliğe tepkimden dolayı bir şahsı dövdüm. Ama papaz olduğunu bilmiyordum." dedi. Dink suikastı ile ilgili olarak tutuklanan Ahmet İskender ise ifadesinde, "Hayal bana 2002 yılında Trabzon'da bir papazı keser sapıyla dövdüğünü, kaburgalarını, kolunu kırdığını, kafasını çatlattığını ve papazın 40 gün komada kaldığını söylemişti. Bunu oturduğumuz mahallenin gençleri bilir. Yasin bana, o papazın bu olaydan sonra Trabzon'u terk ettiğini de söyledi." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious