Yasin Hayal'in avukatı gözaltına alındı

Yasin Hayal'in avukatı gözaltına alındı.17381
  • Giriş : 22.01.2008 / 15:30:00

Fuat Turgut İzmir'deki evinden alınarak İstanbul'a getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Operasyon kapsamında, adını Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan Yasin Hayal'in avukatlığını yaparak duyuran avukat Fuat Turgut da İzmir'deki evinde gözaltına alındı. Turgut sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderildi.


İzmir Barosu avukatlarından Fuat Turgut, adını geçen 2 Temmuz'da, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşmasında duyurmuştu. Soruşturma kapsamında yakalanıp tutuklanan ve suikastin azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan Yasin Hayal'in avukatlığını yapan avukat Turgut, duruşmanın başlangıcında, Dink'in eşi Rakel ile kızları Sera ve Delal Dink'e, “Hrantsanız cehennemin dibine gidin. Zaten hepiniz Ermenisiniz. Ermeni pasaportunuz ve kimliğiniz var. Ermenistan'a gidin'' diye bağırmıştı. Yaşanan arbede de Turgut, polis tarafından korumaya alınırken, daha sonra hakkında söylediği sözler nedeniyle disiplin soruşturması açılmıştı.


Diyarbakır, Hakkari ve Van'da, 6 yıl süren ‘Yüksekova Çetesi’ davalarında yargılanan sanıkların vekilliğini de yapan, bu davalardaki açıklamaları nedeniyle biri 5 diğeri 7 ay olmak üzere iki hapis cezası alan, bu cezaları da ertelenen Fuat Turgut'un, Ümraniye'deki bir evde ele geçirilen el bombalarıyla ilişkisi olduğu tespit edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, dün gece, başlattığı operasyon kapsamında Turgut'un da gözaltına alınması için İzmir Emniyeti'ne bilgi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious