Yasin Hayal'in avukatına soruşturma

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu gerekcesiyle tutuklanan Yasin Hayal’in avukatı Fatih Çakır hakkında soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trabzon Barosu bunun üzerine avukat Fatih Çakır hakkında soruşturma başlattı. Konuyla ilgili bilgi veren Baro Başkanı Veysel Malkoç, “Emniyet Terörle Mücadele Müdürü Öztürk’ün şikayetinin yanısıra bizim de bir incelememiz var. İdari tahkikat başlattık. Muhakkik atanacak, konu idari safha boyutunda değerlendirilecek. Avukatlık kanunu ve meslek kurallarına bir aykırılık varsa onun değerlendirmesini muhakkik yapacak ve biz de eğer aykırılık varsa disiplin kuruluna sevk edeceğiz. Terörle Mücadele Müdürü Yahya Öztürk’ün şikayeti ve Baro’nun kararı neticesinde bu soruşturmayı başlattık. Muhakkik soruşturmayı disiplin kuruluna sevk ederse, uyarılmadan meslekten çıkartılmaya kadar değişik cezalar verilebilir. Bu disiplin kurulunun taktirindedir. Muhakkik raporu hazırlayacak ve gereği de yapılacak'' dedi.

Bilindiği gibi gazeteler Avukat Fatih Çakır’ın cezaevinde görüşmesinden sonra Yasin Hayal’in, Trabzon Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk ile ilgili iddialarına yer vermişti. Bazı gazetelerde, ‘Vur emrini polis şefi verdi’ başlığıyla yer alan bu iddalara göre Yahya Öztürk, Hrant Dink’in Agos’taki yazıları sürecinde Erhan Tuncel’i yanına çağırdığı ve “Bayrak yere düştü. Bayrağı kaldırmak Erhan ile Yasin’e düşmüş görevdir'' dediği ileri sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious