Yaşına saygı duyuyorum ama!

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Rauf Denktaş’ın Kıbrıs’taki iktidar değişikliği sonrasında AKP’ye yönelik eleştirilerine Başbakan Erdoğan cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’nin 1’inci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın partisine yönelik eleştirilerine sert karşılık verdi, "Yaşına saygı duyuyorum. Bilerek de konuşuyor, bilmeyerek de..." dedi.

Erdoğan, Rize’nin Çaykent Beldesi’nde gazetecilerin, "Kıbrıs’ta iktidar değişikliği oldu. Denktaş ailesi, partinize yönelik ağır suçlamalarda bulundu. Bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?" sorusunu şöyle yanıtladı:

HOŞ BULMUYORUM

"Bu konuda dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız gerekli açıklamayı yaptı. Ben Sayın Rauf Denktaş ile ilgili herhangi bir şey söylemeyeceğim. Yaşına saygı gösteriyorum. Ama Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Başbakanıyla ilgili, ekibiyle ilgili yakıştırmalarını hoş bulmuyorum. Defaatle bunları yaptı ve içerde bazı sıkıntılara neden olabilecek açıklamaları devamlı yaptı. Bunları söylemeye devam edeceğini de zaten defaatle söylüyor. Bilerek de konuşuyor, bilmeyerek de... Yaşına, başına saygı gösterdiğimizden dolayı bu konuda tartışmaların içerisine girmek istemiyoruz. Şu anda hükümetteki yeni gelişmelerle alakalı konu, bu, bunların kendi iç sorunu. Ortağıyla anlaşmış olsa zaten kalkıp da niçin CTP ortağından ayrılsın. Uyum içerisinde olmuş olsalar ayrılmazdı. Bu bütün demokrasilerde olan bir hadise. Kaldı ki Türkiye olarak niçin sıkıntısız yürüyen bir yerde sıkıntı meydana gelmesini isteyelim. Kıbrıs bizim için en hassas bir olay.

UYUMLU ÇALIŞTIK

Kaldı ki biz göreve geldiğimizden bu yana 3,5-4 yıldır gerek Sayın Rauf Denktaş ile gerek oğul Serdar Denktaş ile gerek Mehmet Ali Talat beyin başbakanlığı dönemi, daha sonra Ferdi beyin başbakanlığı döneminde hep bir araya geldik. AB süreci olsun, referandum öncesi bu süreçlerle ilgili onlarla gayet uyumlu çalışmaları beraberce yaptık. Tüm bu uyumlu çalışmalar döneminde biz herhangi bir sıkıntı ilan etmedik, ifade etmedik. Her şey uyumluydu. Şimdi burada hükümet bozulunca bunun faturasını kalkıp Türkiye Cumhuriyeti hükümetine kesmek çok çirkindir, ahlaki sınırların dışında bir şeydir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious