Yaşlanmaya savaş açın

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Yaşlanmayı geciktirmek için cildinizi tanımanız yeterli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mimik kırışıklıkları hepimizin korkusu... Cildin altında bulunan yüz kaslarının kasılması sonucu oluşan bu ifade kırışıklıkları yaşlanmanın da ön belirtisi olduğundan kadınları korkutuyor. Türkiye Kozmotoloji Derneği Başkanı Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk ifade kırışıklıkları ve çözümü hakkında bilgi veriyor.

Yüz hareketleri, yüz kaslarını ve cildin alt katmanlarındaki lif ağ yapılarını da kasar. Cildin kasılı kalması sonucu ifade çizgileri oluşur. Ciltte ince yatay ifade çizgileri gözlenir. Günden güne, adale kasılmaları birbirini izledikçe, kırışıklık oluşur.

Bu kırışıklıklar en çok kaz ayağı dediğimiz göz kenarlarında, alında, kaş aralarında ve dudak kenarlarında görülür.

Derin kırışıklıklara neden olur mu?

İfade kırışıklıkları, tedavi edilmezse, derin kırışıklık halini alır. Mimik kırışıklıkları çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor. En yaygın olanı ise botox uygulaması. Bu konuda Dr. Özüntürk şu açıklamayı yapıyor ''Bu uygulamaların çok doğru şekilde ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir' diyor.

Etkisi uzun sürer mi?

Botoxun sulandırılmış protein yapısında bir ilaç olması nedeniyle fazla dozda verilmesi durumunda veya uygulamanın ehil olmayan ellerde yapılması halinde bir takım komplikansyonlar ortaya çıkabilir ve hastanın bir süre rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu yan etkiler göz kapağı düşmesi, kaşlarda aşırı kalkma, baş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları, nezle sendromu ve mide bulantısı gibi şikayetlerdir'' Botox uygulamalarının etkisi yapıldıktan 10 gün sonra görülmeye başlar ve 4 ile 6 ay kadar etkisi devam eder.

Cildinizi iyi tanıyın

Botox dışında, estetik cerrahların işlerini kolaylaştıran ve cerrahi müdahale olmadan da mimik kırışıklıklarının önüne geçmek mümkün. İçeriğinde, kalsiyumun lif ağına girişini ve kas, lif hücrelerinde etkinliğini engelleyen, kasların kasılmasını azaltan magnezyum ve adenosine bileşiminden oluşan adenoxine bulunan kremlerle de mimik kırışıklıkların önüne geçilebilir, mimik kırışıklıkları azaltılabilir. Özellikle mimik kırışıklıkları belirginleşmeden kullanılmaya başlanan bu kremler ile ifade kırışıklıkları sorun olmaktan çıkar.

Bakımı ihmal etmeyin

Kırışıklıkların oluşmasını geciktirmek için 25 yaşından itibaren bakım kremleri kullanılabilir. Erken ve düzenli kullanım kasların tansiyonunu düşük bir seviyede tutacağından kırışıkların oluşmasını geciktirebilir. Kırışıklıklar için botox veya geciktirmek için krem kullanımı öneriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious