Yaşlanmayla savaş

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Yüzdeki kırışıklıklar yaşlanmanın belirtisi sayılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mİmİk kırışıklıkları hepimizin korkusu... Cildin altında bulunan yüz kaslarının kasılması sonucu oluşan bu ifade kırşıklıkları yaşlanmanın da ön belirtisi olduğundan kadınları kortkutuyor. Türkiye Kozmotoloji Derneği Başkanı Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk ifade kırışıklıkları ve çözümü hakkında bilgi veriyor. Yüz hareketleri, yüz kaslarını ve cildin alt katmanlarındaki lif ağ yapılarını da kasar. Cildin kasılı kalması sonucu ifade çizgileri oluşur. Ciltte ince yatay ifade çizgileri gözlenir. Günden güne, adale kasılmaları birbirini izledikçe, kırışıklık oluşur. Bu kırışıklıklar en çok kaz ayağı dediğimiz göz kenarlarında, alında, kaş aralarında ve dudak kenarlarında görülür.

DERİN KIRIŞIKLIKLARA NEDEN OLUR MU?

İfade kırışıklıkları, tedavi edilmezse, derin kırışıklık halini alır. Mimik kırışıklıkları çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor. En yaygın olanı ise botox uygulaması. Bu konuda Dr. Özüntürk şu açıklamayı yapıyor ''Bu uygulamaların çok doğru şekilde ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir' diyor.

ETKİSİ UZUN SÜRER Mİ?

Botoxun sulandırılmış protein yapısında bir ilaç olması nedeniyle fazla dozda verilmesi durumunda veya uygulamanın ehil olmayan ellerde yapılması halinde bir takım komplikansyonlar ortaya çıkabilir ve hastanın bir süre rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu yan etkiler göz kapağı düşmesi, kaşlarda aşırı kalkma, baş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları, nezle sendromu ve mide bulantısı gibi şikayetlerdir'' Botox uygulamalarının etkisi yapıldıktan 10 gün sonra görülmeye başlar ve 4 ile 6 ay kadar etkisi devam eder.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious