Yaşlılar için uygun içecekler

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, 65 yaş ve üzeri kişiler için en uygun içeceklerin, ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorba olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de 65 yaş ve üzerinde yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı belirtilerek, Türkiye’de yaşlı nüfusun oranının ve yaşlı vatandaşlarda hastalıkların görülme sıklığının giderek arttığı bildirildi.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde Türkiye’de 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 89’unun kronik bir hastalığı bulunduğunu ve bu kişilerin yüzde 35’inde 2, yüzde 23’ünde 3, yüzde 14’ünde ise 4 veya daha fazla hastalığın bir arada görüldüğüne işaret eden Bakanlık, Türkiye’de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin yüzde 43.2’sinin kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3’ünün kanser, yüzde 8.4’ünün ise beyin hastalıklarına bağlı olduğuna dikkat çekti. Bakanlık bu ölümlerin ana risk faktörlerinin, sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğunu kaydetti.

ÖĞÜN SAYISINI ARTIRIN-AZ YİYİN

Bu kişilerde görülen diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenmenin önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayan Bakanlık, bu yaş grubundaki vatandaşlara yönelik şu uyarılarda bulundu:

“-Yeterli ve dengeli beslenin. Süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhana tüketin.
-Öğün sayısını artırın, az ve sık yemek yiyin.
-Sabah kahvaltısını mutlaka yapın.
-İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, besinler yoluyla aldığınız enerji ile harcadığınız enerji arasındaki dengeyi sağlayın.
-Yağlı besinlerin tüketimini sınırlandırın.
-Kırmızı et yerine tavuk ve hindi etini tercih edin.
-Haftada en az 2-3 kez balık tüketin.
-Hayvansal kaynaklı yağ tüketimini azaltın ve bitkisel kaynaklı sıvı yağları tercih edin.
-Az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt tüketimine özen gösterin.
-Kan şekerini hemen yükselten şeker, şekerli ve hamurlu besinler yerine muhallebi ve sütlaç gibi sütlü tatlıları tercih edin.
-Özel gün ve toplantılarda pasta, tatlı ve şekerleme tüketiminden olabildiğince kaçının. Her gün 5-7 porsiyon sebze ve meyve ile haftada 2-3 kez kuru baklagil yemeği tüketin.
-Kızartma ve kavurma yöntemleri yerine sağlık açısından daha uygun olan haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.
-Kızartılmış besinlerden uzak durun. İçinde et bulunan yemekleri pişirirken ilave yağ koymayın.
-Mümkün olduğunca yaşınıza uygun olarak fiziksel aktivitelerinizi artırın.

BEYİN KANAMASI RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN TUZU KISITLAYIN

Bakanlık, sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketiminin herkes için özellikle de yaşlı kişiler için sağlık sorunlarına davetiye çıkardığına dikkat çekerken, ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorbanın yaşlı bireyler için uygun içecekler olduğunu bildirdi.

65 yaş üzerindeki kişilerde yoğun olarak görülen, beyin kanamaları ve ölümlere yol açan yüksek tansiyondan korunmak için günlük tuz tüketiminin kısıtlanması gerektiği vurgulayan Bakanlık, sofrada yemeklere tuz eklenmemesi, tuz ilave edilmiş geleneksel besinler olan turşu ve salamuralardan uzak durulmasını önerdi.

65 yaş üstü kişilerin sıvı kayıpları ile bu kayıpların yol açtığı sağlık sorunlarının diğer yaş grubundaki kişilere göre daha yüksek olduğuna dikkat çeken Bakanlık, bu nedenle yaşlı bireylerin günlük sıvı tüketimini artırmaları ve günde 8-10 su bardağı sıvı tüketmelerini tavsiye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious