Yaşlılara bu çağda bu eziyet

Yaşlılara bu çağda bu eziyet.7191
  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

65 yaş üstü yaşlı ve sakatlık maaşını almak isteyen vatandaşlar, banka önlerinde zorlu bir gün geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da bir bankanın Yenişehir semtindeki özel işlem merkezinde erken saatlerde toplanan vatandaşlar, 3 ayda bir dağıtılan 225 ile 430 YTL arasındaki maaşlarını alabilmek için uzun süre sıra bekledi. Bankanın güvenlik görevlilerince sıraya konulan vatandaşlar, mesainin başlamasıyla, bir an önce işlemlerini yaptırabilmek için bankaya girmek isteyince, zaman zaman izdiham yaşandı. Bunun üzerine şubenin kapısını kapatan görevliler, polisten yardım istedi. Bir süre sonra polisin gelmesiyle sıraya giren vatandaşlar, yeniden şubeye alınmaya başlandı. Bazı vatandaşlar birbirleriyle tartışırken, bazı yaşlı ve hastalar yoğunluk nedeniyle ezilme tehlikesi yaşadı.

Polisin uyarısıyla, kadınlarla erkeklerin farklı sıralara konulmasının ardından, vatandaşlara ödemeleri yapılmaya başlandı. Banka yetkilileri, il merkezinde 11 bin 500 vatandaşa, 225 ile 430 YTL arasında değişen yaşlı ve özürlü maaşı ödendiğini kaydettiler.

MAAŞ ALMAYA KOMŞUSUNUN KUCAĞINDA GELDİ

Bu arada, yaşlılık maaşını alabilmek için bankaya komşusunun kucağında gelen ve vücuduna sonda bağlı olan bir kişi, kalabalığın arasında zor anlar yaşadı. Görme problemi ve yaşlılığa bağlı bazı rahatsızlıklar nedeniyle yürümekte zorlandığı için komşusunun yardımıyla bankaya getirilen kişi, yoğunluk nedeniyle uzun süre şubeye giremedi.
Daha sonra durumu fark eden görevlilerin yardımıyla içeri alınan kişinin, ”bazı evrakının değiştirilmesi gerektiği” gerekçesiyle işlemleri yapılamadı. Bankadan komşusunun kucağında ayrılan yaşlı adam, bir otomobile bindirilerek evine götürüldü.

BANKA ÖNÜNDE GECE NÖBETİ

Adayaman'da da durum farklı değil. Adıyaman Turgut Reis Mahallesi’nde bulunan Ziraat Bankası Merkez Şubesi’ önüne gelen yaşlı ve engelli vatandaşlar, sabah erken saatlerde maaşlarını çekebilmek için gece yarısından itibaren battaniyelere sarınarak sıra nöbeti tutuyor. Gün içerisinde aşırı sıcaklara kalmak istemeyen vatandaşlar, bankanın önündeki kaldırımlarda yatarak sabah bankanın açılmasını bekliyor.

Geceden banka kuyruğuna giren 68 yaşındaki Hüseyin Akdağ, sıraya girebilmek için kent merkezine köyden geldiğini belirterek, “Sabah sıcağa dayanamıyorum. Tansiyon var, hastalık var. Sakatlık maaşını alıyorum. Üç ayda bir aldığım 450 YTL karnımızı doyurmaya bile yetmiyor. Devlet kömür veriyor, para veriyor neye yarar. Evim yok, çocuklar aç susuz” diye dert yandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious