Yaşlılara evde güvenlik kuralları!

Yaşlılara evde güvenlik kuralları!.6484
  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan kuvvet azalması, algılamadaki bozukluklar, yaşlıların tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha da ötesi, ev dahi yaşlılar için pek çok tehlike barındırıyor. Hareket kabiliyetleri ve güçleri azalan yaşlıların, ev içinde karşılaşabilecekleri kazalardan mutlaka korunmaları gerekiyor.

HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI?
Banyo ve tuvalette alınacak önlemler: Havalandırma yeterli olmalıdır. Baca çekişi yeterli değilse, zehirlenme riski doğar. Elektrikli aletler, kullanılmadıkları zaman kapalı tutulmalı ve ıslak alanlardan uzakta bulundurulmalıdır. Islaklık, elektrik akım geçirgenliğini arttırır. Acil durumlar için, hemen ulaşılabilecek yakınlıkta bir telefon bulundurulmalıdır. Zemin, kaygan olmayan bir malzemeyle kaplanmalıdır. Banyoda kullanılan suyun ısısı termostatla ayarlanmalıdır. Küvet ve tuvaletin yanında sağlam tutamaklar olmalıdır. Duş veya küvette kaymayan tabure bulundurulmalıdır.

ELEKTRİK RİSKİ
Mutfakta alınacak önlemler: Ocak düğmelerinin açık-kapalı konumu kolayca fark edilecek şekilde işaretlenmelidir. Kullanılan elektrikli araçların kabloları, lavaboya veya ocağa yakın olmamalıdır; aksi halde kablolar kolayca hasar görür ve elektrik çarpması riski artar. Tezgah üzerinde yiyeceklerin kesildiği, soyulduğu alan iyi ışıklandırılmalı ve böylece kesiklerin oluşması önlenmelidir. Sık kullanılan eşyalar, kolayca ulaşılabilecek raflarda olmalıdır. Yüksekteki eşyaya ulaşmak için kullanılan merdiven veya sandalye düşme riskini arttırır.
Merdivenlerde alınacak önlemler: Merdiven başlarında aydınlatma ve açma-kapama düğmesi olmalıdır. Merdiven kaplamaları iyi durumda olmalı, kenarları kalkmışsa mutlaka yapıştırılmalıdır. Basamak kenarlarına kontrast renk veya fosforlu bant yapıştırılmalıdır. Kenarlarda trabzanlar olmalıdır. Basamaklar, eşit ve uygun genişlikte olmalıdır. Merdivenlere eşya konmamalıdır.

HALILARA DİKKAT!
Zeminle ilgili önlemler: Zemine, kayabilecek parça halı ve kilim konmamalıdır. Halıların kenarı, düşmeye neden olacak şekilde kalkık, kıvrık olmamalıdır. Yerde oyuncak, paten, bilye vb. malzemeler olmamalıdır, yaşlılar görme sorunu nedeniyle bunlara kolayca basıp düşebilirler. Koridorlarda çarpıp düşmeye neden olacak kutu, koli vb. bulundurulmamalıdır. Takılmaya neden olan eşikler kaldırılmalıdır veya halıyla kaplanmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious