Yaşlıları açık havaya çıkarın!

Yaşlıları açık havaya çıkarın!.6484
  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Kış aylarında düşme ve hasta olma korkusuyla açık havaya çıkıp gezemeyen yaşlıların depresyon yaşadığı ve hastalıklara çabuk yakalandığı ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Psikolog Neslihan Bolat, yaşlılıkla birlikte genellikle duygularda çocuksulaşma gözlendiğini belirtiyor. Kişinin olgunluk döneminde kendini yaşlılığa hazırlaması gerektiğini vurgulayan Bolat, "kendini yaşlılığa hazırlamayan kimseler çok fazla sorun yaşayabiliyor. Vücut fonksiyonlarının eski işlevlerini yerine getirmemesini kabul edemiyorlar. Vücudundan şikayetçi oluyorlar" diyor.

Buzlu yollarda kayıp düşme indişesi yaşayan yaşlıların kar yağdığında dışarı çıkmaya korktuğunu aktaran Bolat, çetin geçen kış aylarında yaşlıların adeta eve hapsolduğunu söylüyor. Kapalı mekanlarda uzun süre yalnız kalan yaşlıların içine kapandığını aktaran Bolat, "Evin erkeği işe, çocuklar ise okula gidiyor. Kadınlar da ev işleriyle ilgilendikleri için yaşlılar yalnız kalıyor. Bu durum yaşlıların depresyona girmesine yol açıyor. 'Beni anlamıyorlar benimle ilgilenmiyorlar' diye düşünebiliyorlar. Aslında hasta olmamalarına rağmen sürekli kendilerini hasta hissediyorlar. Yaşlılıkla birlikte uyku ihtiyacının azalacağını bilmiyorlarsa az uyumaktan da şikayet edebiliyorlar. Sürekli herşeyden yakınmaya başlıyorlar. Yaşlılıkla birlikte yalnız kalma korkusu da başlıyor." diye konuşuyor.

Kış aylarının insanları biraz daha depresif yapabildiğini dile getiren Bolat, şunları kaydediyor: "Yaşlılar 'zaten ben hastayım dışarı gidersem daha çok hasta olurum' diye düşünüyorlar. Sürekli yanında birisinin olmasını, kendileriyle ilgilenilmesini istiyorlar. Evlatları, ona hasta olmadığını söylese de yaşlılar baştan savıldıklarını düşünebiliyorlar. Bunu bir psikoloğun ona anlatması daha uygun olur."

Çevresindeki yakınlarının yaşlılara ilgisiz davranmaması gerektiğine işaret eden Bolat, yaşlıların açık havada yakınlarının desteğiyle yapacağı egzersiz ve yürüyüşlerin onları depresyondan koruyacağını vurguluyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yel, kapalı mekanlarda hareketsiz kalan yaşlıların tansiyon düzensizliği, kemik erimesi, iştahsızlık, bağırsak tembelliği gibi hastalıklara da yakalandığını haber veriyor. Kentlerde hayat süren yaşlıların hareketlerinde yüzde 70 oranında azalma yaşadığını aktaran Prof. Dr. Mustafa Yel, "Özellikle kış aylarında hareketsiz kalan yaşlılarda kilo fazlalığı oluşuyor. Şeker ve tansiyon problemleri de artıyor" uyarısını yapıyor. Prof. Dr. Yel, yaşlıların kış şartlarına uygun giyinerek açık havada yürümesinin tüm bu hastalıkların önüne geçebileceğini kaydetti.

Kaldırımların ve eşiklerin yüksek olması yüzünden yaşlı insanların düşebildiğini bildiren Yel, "Kışın dışarı çıkan yaşlıların yanında koluna girebileceği birisi olmalı, uygun ayakkabılar seçilmeli, baston veya baston şeklinde kullanılabilecek şemsiye mutlaka kullanılmalı. Yaşlılar dışarı çıkarken eldiven, bere takmalı, sıkı giyinmeli" diye uyarıyor. Eldiven takmayan yaşlıların üşüyen ellerini cebine koyabileceğini hatırlatan Yel, "Kaygan bir zehinde yürürken eller cepte olmamalı. Ayağının kayması durumunda dengeyi korumak için eller kullanılır. Eğer eller cepte olursa destek unsuru ortadan kalkar ve düşme kolaylaşır. Kış aylarında yaşanan kırılma ve incinmelerin çoğu bu sebeple yaşanıyor." diye uyarıyor.

Çevre düzenlemelerinin yaşlılar düşünülerek yapılması gerektiğini vurgulayan Yel, "Maalesef çoğu lavabo ve şadırvanlar yaşlılar düşünülerek yapılmıyor. Bu sebeple abdest almakta zorlanan yaşlılar bazen düşüp yaralanabiliyor. Banyo yaparken; küvete girip çıkarken düşebiliyorlar." şeklinde konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious