Yaşlıların yüzde 65'i ev kazası geçiriyor

Yaşlıların yüzde 65'i ev kazası geçiriyor.7030
  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

(EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu tarafından, "Yaşlılarda Ev Kazalarının Önlenmesi ve Ev Kazalarının Önlenmesine Yönelik İç Mekan Tasarım Örnekleri" konulu bir araştırma düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmada, sağlık ocaklarına başvuran yaşlıların son bir yılda geçirdiği kazaların yüzde 40'ını, son 15 gün içindeki kazalarınsa yüzde 86.6'sını ev kazalarının oluşturduğu ve bunların büyük kısmının salonda meydana geldiği ortaya çıktı.
Ev kazalarının büyük kısmına bilgisizlik, tedbirsizlik, ihmal gibi önlenebilir insan hatalarının sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Alev Dramalı, geriatri polikliniğine başvuran hastalar arasında son bir yılda ev kazası geçirme oranının yüzde 65.3 olduğunu söyledi.

Tahminlere göre ortalama insan ömrünün 2025'te 75 yıla çıkacağını söyleyen Prof. Dr. Dramalı, "Ortalama insan ömrünün uzaması sonucu yaşlı nüfusta görülen artış, onların problemlerine önem verilmesi gerektiğini göstermektedir. Yaşlıların karşılaştığı problemlerin önemli bir kısmını ev kazaları oluşturmaktadır. Yaşla birlikte meydana gelen fizyolojik değişiklikler, bazı kronik hastalıkların ve unutkanlığın sık görülmesi gibi sebeplerle ev kazaları açısından yaşlılar riskli grup olarak değerlendirilmektedir." dedi.

Yaşlının yaşam kalitesinin yükseltilmesinde gününün büyük kısmının geçtiği evi ve çevresinin özelliklerinin önem taşıdığını vurgulayan Dramalı, "Yaşlıların nerede ve nasıl yaşadığı, yaşadığı yerin niteliği ve düzenlenmesi refahı açısından önemlidir. Yaşlılık dönemindeki bir aile veya kişinin konut ihtiyacı, daha genç aile veya kişinin ihtiyacından farklıdır. Bu sebeple ergonomik faktörler gözönüne alınarak antre, mutfak, oturma odası, yatak odası, banyo gibi mekanların yaşlılar tarafından kullanımıyla ilgili tasarım örnekleri hazırlanmalıdır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious