Yaşlılıkta dengeli beslenmeye dikkat

Yaşlılıkta dengeli beslenmeye dikkat.7191
  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de 65 ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir bölümü, bilinçsiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklarla yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı, 65 yaş ve üzerindeki yaşlı vatandaşları 'yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklar' konusunda uyardı. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; Türkiye'de 65 yaş ve üzerinde yaklaşık 4 milyon kişinin yüzde 89'unun kronik bir hastalığı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, bu kişilerin yüzde 35'inde 2, yüzde 23'ünde 3, yüzde 14'inde ise 4 veya daha fazla hastalığın bir arada görüldüğü kaydedildi. Türkiye'de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin yüzde 43.2'sinin kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3'ünün kanser, yüzde 8.4'ünün ise beyin hastalıklarına bağlı olduğuna dikkat çekilerek, bu ölümlerin ana risk faktörlerinin; sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğu ifade edildi.

DİYABET, OBEZİTE VE OSTEOPOROZ'A DİKKAT

Açıklamada, 65 yaş üzerindeki kişilerde görülen diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarında bilinçsiz beslenmenin önemli bir risk faktörü olduğu vurgulanarak, bu yaş grubundaki vatandaşlara yönelik uyarılarda bulunuldu.

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapılan açıklamada, şu tavsiyelerde bulunuldu: "Öğün sayısını artırın, az ve sık yemek yiyin. Sabah kahvaltısını mutlaka yapın. İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Yağlı besinlerin tüketimini sınırlandırın. Kırmızı et yerine tavuk ve hindi etini tercih edin. Haftada en az 2-3 kez balık tüketin Hayvansal kaynaklı yağ tüketimini azaltın ve bitkisel kaynaklı sıvı yağları tercih edin. Az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt tüketimine özen gösterin. Kan şekerini hemen yükselten şeker, şekerli ve hamurlu besinler yerine muhallebi ve sütlaç gibi sütlü tatlıları tercih edin. Özel gün ve toplantılarda pasta, tatlı ve şekerleme tüketiminden olabildiğince kaçının. Her gün 5-7 porsiyon sebze ve meyve ile haftada 2-3 kez kuru baklagil yemeği tüketin. Kızartma ve kavurma yöntemleri yerine sağlık açısından daha uygun olan haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartılmış besinlerden uzak durun. İçinde et bulunan yemekleri pişirirken ilave yağ koymayın. Mümkün olduğunca yaşınıza uygun olarak fiziksel aktivitelerinizi artırın."

"SİGARA, ALKOL, AŞIRI KAHVE VE ÇAYDAN UZAK DURUN"

65 yaş üzerindeki kişilerde yoğun olarak görülen, beyin kanamaları ve ölümlere yol açan yüksek tansiyondan korunmak için günlük tuz tüketiminin kısıtlanması gerektiği vurgulanarak, sofrada yemeklere tuz eklenmemesi ve tuz ilave edilmiş geleneksel besinler olan turşu ve salamuralardan uzak durulması önerildi.

Açıklamada, 65 yaş üstü kişilerin sıvı kayıpları ile bu kayıpların yol açtığı sağlık sorunlarının diğer yaş grubundaki kişilere göre daha yüksek olduğuna dikkat çekilerek; bu nedenle yaşlı bireylerin günlük sıvı tüketimini artırmaları ve günde 8- 10 su bardağı sıvı tüketmeleri tavsiye edildi.

Sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketiminin herkes için özellikle de yaşlı kişiler için sağlık sorunlarına davetiye çıkardığı kaydedilen açıklamada; ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorbanın yaşlı bireyler için uygun içecekler olduğuna vurgu yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious