YAŞ'tan 37 ihraç kararı çıktı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ), dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılın ikinci ve son olağan toplantısının gündemini başta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere planlı faaliyetleri ile TSK'yı ilgilendiren diğer konular oluşturdu. Şûrada 35'i disiplinsizlikten, 2'si de 'irtica' suçundan olmak üzere toplam 37 personelin TSK'dan ihracına karar verildi.

YAŞ kararları, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e arz edildi. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "Toplantıda; Türkiye'ye yönelik dış tehdit ve riskler değerlendirilmiş, bölgede yaşanan gelişmeler ve bunların Türkiye'ye etkileri görüşülmüş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durum değerlendirmesi yapılmış, bu kapsamda modernizasyon projelerinin gerçekleştirilme süreci incelenmiş, yapılabilecek iyileştirmeler müzakere edilmiş, iç tehdit değerlendirmesinde ise önümüzdeki dönemde bölücü terör ve irtica ile mücadelenin devletin tüm olanakları ile birlikte etkin olarak yürütülmesi gerektiği ve bu süreçte, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kararlı mücadelesini taviz vermeden sürdüreceği vurgulanmıştır. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin itibarını sarsacak şekilde disiplin bozucu hareketlerde bulunan 35 personel ile irticai tutum ve davranışları nedeniyle 2 personel olmak üzere toplam 37 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılmasına karar verilmiştir."

Çakmak Salonu'ndaki toplantıda Erdoğan ve Büyükanıt'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney hazır bulundu. Şûra üyeleri, öğle yemeğini Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda, akşam yemeğini ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Çankaya Köşkü'nde yedi. Bu, Sezer'in YAŞ üyeleri ile son yemeği oldu.

Askerler esrar teslimatında yakalanmış

YAŞ toplantısında Eskişehir Birinci Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı'nda esrar içen astsubayların durumunun da ele alındığı belirtildi. Hürriyet Gazetesi'nin Saygı Öztürk imzalı ve 'Birlikte 35 otçu rütbeli' başlıklı haberinde, Eskişehir'de bir subayın sevgilisinden esrar paketi teslim alırken yakalandığı kaydedildi. Habere göre, halk arasında 'otçu' diye tabir edilen subaylardan 9'u geçen ağustostaki YAŞ'ta ihraç edildi. 8 subayın dosyası dünkü toplantıda görüşülürken, 18 subay hakkındaki inceleme sürüyor. Söz konusu habere göre, bazı subayların esrar içtiği yolundaki ihbarlar üzerine, askerî makamlar gizli bir çalışma yürüttü. Bu amaçla Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nden yardım istendi. Takip sonunda esrarın, İstanbul'da B.Ç isimli bir kişi tarafından APS ile Eskişehir PTT'sine gönderildiği anlaşıldı. G.T isimli kadının, İstanbul'dan gönderilen paketi PTT'den alarak, asker olan sevgilisi S.Y'ye teslim ettiği, S.Y'nin de uyuşturucuyu askerî birliğe soktuğu belirlendi. Polis ve askerin işbirliğiyle izlemeye alınan iki sevgiliye 'suçüstü' yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious