Yastık altından toplam 5 milyar dolar!

  • Giriş : 15.02.2009 / 20:26:00

Yastık altı döviz, bankaların yüzünü güldürdü. Geçen yıl finans sistemine yastık altından yaklaşık 5 milyar dolar giriş tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Varlık Barışı' kapsamında 2008'de finans sistemine yurt içi ve yurt dışında 'yastık altında' saklanan 5 milyar dolar girişi oldu. Süre Mart'ta bitiyor.

Merkez Bankası uzmanları, İstanbul'da bankalarla tek tek görüştü, ancak net hata noksanı kaleminde biriken bu paranın kaynağını bulamadı. Uzmanlara göre bu para yastık altından, Varlık Barışı, şirketlerin dışarıdaki birikimleri ve bankacılıktaki türev işlemlerden geldi.

KAYNAĞI BELLİ DEĞİL

Ocak-Aralık 2008 döneminde, bankaların kasasına 'kaynağı belli olmayan' 4 milyar 927 milyon dolarlık para girdi. Sadece Aralık 2008'de kaynağı belirsiz para giriş ve çıkışı olarak tanımlanan 'net hata noksanı' kaleminde 3.1 milyar dolar para oluştu. Uzmanlara göre, bu paranın önemli bölümü yastık altındaki dövizin bozdurulmasından kaynaklandı. Bir kısmı da Varlık Barışı, şirketlerin dışarıdaki birikimlerini getirmesi ve bankacılıktaki türev işlemlerden oluştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*