Yastıkaltı vergisi yüzde 5'e indi

Yastıkaltı vergisi yüzde 5'e indi.11537
  • Giriş : 07.11.2008 / 08:27:00

Hükümet, ekonomiye kazandırılmak üzere af getirilen Türkiye'deki yastıkaltındaki paradan alınacak yüzde 10'luk vergiyi 5 puan indirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yastıkaltındaki para vergi incelemesinden muaf tutulurken, yurt dışından getirilecek paradan yüzde 2 vergi alınması da kabul edildi...

Hükümet, Türkiye'deki yastık altındaki paradan alınacak yüzde 10'luk vergiyi yüzde 5'e çekti. Gurbetçilerin Türkiye'ye getireceği paradan yüzde 2 vergi alınması kabul edilirken, yasanın yürürlüğe gireceği tarih öncesinde başlatılan vergi incelemeleri af kapsamı dışına çıkarıldı. Bu arada, defter tutmayanlar da af kapsamına alındı. Hükümet'in, yurtdışından 15 milyar dolar gelir hedeflediği, Varlık Barışı olarak bilinen yasa tasarısında birçok değişiklik yapıldı.

AYDIN DOĞAN AYARI

Hükümet, komisyon görüşmeleri sırasında sürpriz bir şekilde gündeme getirdiği geriye dönük vergi incelemelerini kapsayan ve Aydın Doğan'ı kurtaracak yorumlanan düzenlemeyi geri çekti. Unakıtan, "Yapılmakta olan incelemelerle ilgili olarak önergeyle koyduk. Bunu gördük. İncelemeleri sürenleri yasa kapsamına almamız mümkün değil. Geriye dönük vergi incelemeleri sürecek. Komisyonda yaptığımız hatadan döndük. Şiir okumuyorum, kafiye olmayabilir" dedi.

DEFTER TUTMAYANA AF

Yurtiçinden beyan edilen varlıklar üzerinde öngörülen yüzde 10'luk vergi yüzde 5'e çekildi. Buna göre yurtdışından gelen varlıklardan yüzde 2, yurtiçinde beyan edilenlerden de yüzde 5 vergi alınacak. Bu arada, yastık altından çıkan paralar vergi incelemesinden muaf tutulurken, defter tutmayanlar da af kapsamına alındı.

TERÖR PARASINA HAYIR

Unakıtan, yasayla kriz dönemi Türkiye'den çıkan paraları geri getirmeyi amaçladıklarını belirterek, uyuşturucu, terör, silah kaçakçılığı, rüşvet parasını istemediklerini söyledi. Doğalgaz zammına ilişkin eleştirilere sinirlenen Unakıtan, "Bıçak kemiğe dayanırsa zam yaparız. Zammın geri alınmasını istemek, Türk ekonomisini bozmak demek" dedi. Unakıtan, Meclis'te tasarı görüşülürken, şu mesajları verdi: "Varlık Barışı ile kriz döneminde giden vatandaşımızın parasını geri getirmek istiyoruz. Uyuşturucu, terör, silah kaçakçılığı, yüz kızartıcı suçlar, rüşvet, bankaların içini boşaltmak hariç diğer paraların soruşturmasını yapmayacağız. Biz kendi vatandaşımıza müracaat ediyoruz; gidip de başka yerlerden mi para arayalım? Ne silah kaçakçılığının, ne terörün ne rüşvetin parasını ülkemize sokmak istemiyoruz. Muhalefet Deniz Feneri diyor. Bununla ilgisi yok."

Özince: Dışarıdaki paralar sorgulanıp yurda getirilsin

Türk bankacılar getirilecek paraların denetimden geçirilmesini istedi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, SABAH'a yaptığı açıklamada, yurtdışından getirilecek varlıklarla ilgili kuşkuların hatırlatılması üzerine, yurtdışına parasını götürmüş olanın zaten tercihini yaptığını vurguladı.

HER KURUŞ GELİYOR

Kuşkuların giderilebilmesi için Maliye Bakanlığı'nın uluslararası mali kaynakların entegre bilgi ortamında değerlendirilmesi imkanlarını kullanmasını öneren Özince, "Mesela, Almanya Maliye Bakanlığı Lüksemburg ve Lichtenstein hesaplarını incelemeye almıştı. Maliye Bakanlığımız bir yandan af çıkartabilir, bir yandan da sorgulayıp bunları, Türkiye'ye getirebilir" yorumunu yaptı. Yurtdışında kazandıkları her kuruşu Türkiye'ye getirdiklerini belirten Ersin Özince, "Bizim Şişecam ile Rusya'da birçok yatırımımız var. Hepsi kayıt içine giriyor. Rusya'da kazanıp Türkiye'ye getiriyoruz. Başka nereye götürelim ki, başka pasaportumuz yok" dedi. Özince, yurtdışında kazananların da paralarını getirmeleri gerektiğini belirtti. Özince, İş Bankası'nın yurtdışı yatırımlara daha ziyade komşu ülkelerde devam edeceğini ama kaynaklarını gidip orada burada hava olsun diye çarçur etmeyecekleri söyledi.

Başbakan'la bir saat görüştüler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ve Yönetim Kurulu üyelerini dün kabul etti. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak yapıldı.

'Finansbank hâlâ çocuğum onunla rekabet etmem'

FİBA Holding ve Finansbank'ın Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türkiye'de yeni bir banka alma planı olmadığını bildirdi. Özyeğin, "Anlaşmama göre, evden çıkınca Finansbank'a giderken başka bankaları bile görmemem gerekiyor; direkt yola bakıyorum. Finansbank halen benim çocuğum. Ben onunla rekabet etmek istemiyorum" dedi. Türk bankacılık sisteminin imrenilecek bir konumda olduğunu vurgulayan Özyeğin, "Likiditeleri çok iyi. Türk bankaları krize şanslı girdi" dedi.

Citi: IMF ile anlaşma utanılacak şey değil

Türkiye'de 2009 enflasyonunu yüzde 9.1, büyümeyi de yüzde 0.9 olarak tahmin eden Citi Avrupa'nın Hisse Senedi Piyasası ekonomisti Richard Reid, IMF ile anlaşmanın utanılacak bir şey olmadığını söyledi. Richard Reid, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, olağandışı bir dönemden geçildiğini belirtti. İki yıl içinde bankacılık sektöründe çok daha agresif konsolidasyonlar olabileceğine işaret eden Reid, zayıf bankaların güçlü bankalar tarafından satın alınacaklarını söyledi.

'Sendikasyona devlet garantisi istemedik'

Reel sektör ve finans sektörü temsilcileri, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde dün bir araya geldi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, bir soru üzerine, bankaların dış yükümlülüklerine devlet garantisi verilmesi ile ilgili olarak, "Sektör olarak böyle bir talebimiz, değerlendirmemiz, beklentimiz yok'' dedi. Hisarcıklıoğlu da krizin etkilerinin şirket ve banka bilançoları ile ülkeye taşındığını bildirdi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*