Yatağan ilçesinde 2'nci termik santral tepkisi

Yatağan ilçesinde 2'nci termik santral tepkisi.21252
  • Giriş : 19.11.2007 / 13:19:00

Yatağan'da özel bir şirket tarafından yapılması planlanan ikinci termik santrale tepkiler artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yatağan Çevre Koruma Platformu'ndan (YAÇEV) ''İkinci santralden vazgeçilmezse AİHM'e gideceğiz'' açıklaması geldi.

5 bin yıllık Lagina antik kalıntılarının bulunduğu bölgeye sadece 2 kilometre uzaklıktaki cennet arazide santral kurulmak istenmesine tepki gösteren çevreciler, turizm rehberleri, arkeologlar ve köylüler Hisarardı Köyü'nde buluştu.

"Her evden cenaze çıkıyor"

Köy sınırları içindeki dört maden şirketinin ve Yatağan Termik Santrali'nin yörede yaşamı kabusa çevirdiğini belirten muhtar Ramazan Kurt "Her evden kanser ve solunum rahatsızlıkları nedeniyle cenazeler çıkmaya başladı. Kurulacak 2'nci santral mezarımız olur. Doğamızı aldılar şimdi de canımızı almak istiyorlar" dedi.

'Yatağan'da Termik Santral Mezarı İstemiyoruz' toplantısında konuşan köy muhtarı Ramazan Kurt, Yatağan Termik Santrali ile köy sınırları içinde kurulan dört maden ve taş ocağının tarım arazilerine ve insan sağlığına verdiği zararı anlattı.

Kurt, "Çiftçilik bitti. Gençlerimiz köyü terk etti. Köyde kalanlar ölümü bekler hale geldi. Bir zamanlar ormanları, tarlalarında yetiştirdiği ürünü ile Yatağan'ın sebze ve meyve anbarı olan köyümüzde hayat bitti. Köyümüzü bir an önce afet bölgesi ilan etmelerini istiyoruz" diye konuştu.

YAÇEV Sözcüsü Nuray Şahbudak da, dünya standartlarında hava kirlilik bareminde kükürtdioksit oranının 200 mg/m3'ü aşması durumunda santraller devredışı bırakılırken Yatağan'da bu oranın 500 mg/m3 olarak tespit edildiğini belirtti.

Halen faaliyetini sürdüren santrale sadece 10 kilometre uzaklıkta 2'nci santralin kurulmasıyla bu oranın 1000 mg/m3'ün çok üzerine çıkacağını iddia eden Şahbudak, "Birinci santralin hukuk mücadelesini verirken başımıza ikinci santral derdini çıkardılar. Hükümet yeni açıkladığı enerji politikasında milyarlarca dolarlık yeni santrallar yapılacağını ve teşvik kredileri verileceğini açıkladı. Yatağan'ı santral ve kükürtdioksit çöplüğü haline getirecekler" açıklamasında bulundu.

Şahbudak, Yatağan'daki çevre ve doğa felaketinin Bodrum, Marmaris ve Fethiye'ye kadar ilin büyük bir bölümü ile Gökova'yı etkilemeye başladığını da sözlerine ekledi.

"Biz de artık mücadelemizi uluslararası platformlara taşıma kararı aldık" diyen Nuray Şahbudak, "İkinci santral düşüncesinden vazgeçmezlerle AİHM'e gideceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious