Yatan hastanın ilaç ihtiyacı artık hastaneden karşılanacak

Yatan hastanın ilaç ihtiyacı artık hastaneden karşılanacak.17228
  • Giriş : 31.12.2007 / 14:08:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 14:13:49

Çelik: Hastaların tıbbi malzeme, ilaç ve görüntüleme tetkikleri teminini hastanelerce sağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim Tesisleri'nde gazetecilerle kahvaltıda buluşan Çelik, "Hasta sahipleri hastalarıyla uğraşırken tıbbi malzeme teminiyle uğraşmak gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yarından itibaren muhatabı hastaneler olacak. Artık vatandaşlar bu çileden, sıkıntıdan, koşturmadan kurtulmuş olacak" dedi.

Bir geçiş sürecinin söz konusu olduğunu söyleyen Bakan Çelik, "Hastanelerin gerekli tedbirleri almış olması gerekiyor. Bu konuda bir aksama söz konusu olursa yapılacak ödemenin, malzeme alımıyla ilgili harcamanın faturası bize ulaştığında kurum tarafından hemen ödenecektir" diye konuştu.

Çelik, bu ödemelerin daha sonra hastanelerin alacağından mahsup edileceğini kaydetti.

Sağlık karneleri tarih olacak

"Yeni yılda sağlık karneleri artık kalkıyor" diyen Faruk Çelik, halen 12 milyon sağlık karnesinin işlem gördüğünü, bunlardan ilk etapta, SSK emeklilerine ait olan 4.5 milyon sağlık karnesinin yarından itibaren tarihe karışacağını bildirdi.

Çelik, bu vatandaşların tüm sağlık işlemlerini yarından itibaren TC Kimlik Numarası ile yapabileceklerini, bundan başka birşeye ihtiyaç duyulmayacağını kaydetti.

Faruk Çelik, önümüzdeki süreçte sağlık karnelerinin tümüyle tarihe karışacağını söyledi.

"Akıllı Kart" dönemi

Sağlık karneleriyle ilgili uygulamanın bir denetimi de beraberinde getireceğini anlatan Çelik, denetimlerin "akıllı kartla" gerçekleştirileceğini ifade etti. Çelik, bu kartta sigortalının nüfus, sosyal güvenlik ve sağlık bilgilerinin bulunacağını bildirdi.

Akıllı kartın, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarıyla birlikte işlem göreceğini dile getiren Çelik, bu bakanlıkların teknik çalışmalarını bitirmesiyle kartla ilgili çalışmaların tamamlanacağını kaydetti.

Çelik, "Şubat ayı sonunda 'akıllı kart' uygulamasına geçilecek ve böylece daha sağlıklı bir hizmet sunumu ortamı, her türlü şaibeden uzak bir hizmet ortamına kavuşmuş olacağız" dedi.

Geçici iş göremezlik ödeneği

Faruk Çelik ayrıca, 18 Ocak 2008'den itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle "geçici iş göremezlik ödeneği"nin ödenmesi konusunda kuyruklara son verileceğini bildirdi.

Çelik, söz konusu ödemelerin bu tarihten sonra PTT ve bankalar aracılığıyla yapılacağını belirtti.

Yılda 1 milyon 800 bin ödenek uygulamasının gerçekleştirildiğini anlatan Çelik, her yıl ödenekten yararlanan yaklaşık 1 milyon 400 bin kişinin bundan böyle kuyruklarda beklemeyeceğini söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, Bağ-Kur'dan sigortalıların vergi kayıtlarının istenmesi uygulamasına da 1 Ocak 2008'den itibaren son verileceğini kaydetti.

Bağ-Kur sigortalılarının emeklilik ve sigorta işlemleri yürütülürken vergi dairelerine gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Çelik, bu bilgilerin bilgi-işlemde görüntülenmesiyle vatandaşların gidiş-gelişinin ve kırtasiyeciliğin ortadan kalkacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious