Yatan hastaya ilaç uygulaması ertelenmeli mi?

Yatan hastaya ilaç uygulaması ertelenmeli mi?.12152
  • Giriş : 09.01.2008 / 17:09:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 17:35:29

Yatan hasta ilaçlarının hastaneler tarafından karşılanmasındaki sorun sürüyor. Ankara Tabip Odası Başkanı Önder Okay, mevcut altyapıyla sistemin yürümeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çözüm, gelecek hafta Sağlık ve Maliye bakanlarının katılacağı bir toplantıda ele aranacak.

Ankara Tabip Odası, yatan hasta ilaçlarının hastanelerce karşılanmasına ilişkin tebliği eleştirdi.

Tabip Odası Başkanı Okay, ilaçların hastanelerce karşılanmasının doğru bir sistem olduğunu ve dünyanın birçok yerinde uygulandığını söyledi, ancak hastanelerin altyapıları araştırılmadan uygulamaya başlanmasının yanlış olduğunu vurguladı.

Okay, tebliğin uygulamasının birtakım olumsuz sonuçlar doğuracağını savundu, "Mağduriyetin bedeli de para değil, sağlıktır" dedi. Ankara Tabip Odası, gerekli altyapı hazırlanana kadar uygulamanın bir süre ertelenmesini istedi.

Bakan Çelik: "Sorunu değerlendireceğiz"

Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT Genel Müdürlüğü arasındaki imza töreninde soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, gelecek hafta salı günü Maliye ve Sağlık bakanları ile bir araya gelerek sorunu değerlendireceğini açıkladı.

Çelik, "Üniversitelerde yaşanan, özellikle ihale boyutunda yaşanan sıkıntının nereden kaynaklandığını, ihale yapamamanın nereden kaynaklandığını birlikte görüşmemiz gerekiyor. Birebir görüştüğümüz rektörlerimiz ve üniversite hastane sorumluları var ama derli toplu bir şekilde 3 bakan ve üniversite rektörleri veya hastane başhekimlerinin katılımıyla yapılacak değerlendirmede, önümüzdeki hafta içinde inanıyorum ki netlik kazanır" dedi.

Bakan Çelik ayrıca, sağlık karnesi uygulamasına da değindi.

"Şu anda sosyal sigortalar bünyesindeki 4.5 milyon emekli vatandaşımız sağlık karnesi sorunu yaşamamaktadır" diyen Çelik, çalışanları kapsayan uygulamanın ise önümüzdeki süreç içerisinde yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious