Yatırılamayan kurbanlık saldırganlaşır

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Gönülalan, yatırılamayan kurbanlıkların kaçtığını ve buna da bilinçsiz kasapların neden olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her kurban bayramında yaşanan bir hadiseyi dile getiren Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Gönülalan, kurbanlığı tek bir kişinin uzun bir ip aracılığıyla kolayca yatırılabileceğini kaydetti. Gönülalan, kurbanlığın boynuzlarına bağlanan ipin boğazının altında geçirilerek arka tarafta iki ayağına dolanması ve kafasının kıbleye doğru hafifçe bükerek ipi çekilmesi sonucu hayvanın yere yatacağını ifade etti.

Gönülalan, hayvanın yatacağı tarafta iki kişinin destekte bulunmasının da hayvanın sert bir şekilde değil yavaşça yere yatmasını sağlayacağını anlattı. Gönülalan, bu kadar kolay bir işi, işin acemisi olanların yapamadığını ve hayvanı birkaç yerinden asılarak yere yatırmaya çalışanlarında ya kurbanlığı elinden kaçırdığını yada tedirgin olan hayvanı saatlerce yere yatırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Kaçan kurbanlıkların acemi ve işi bilmeyen kasaplar yüzünden kaynaklandığını dile getiren Doç. Dr. Zafer Gönülalan, bu nedenle istenmeyen ve insanlara zarar veren görüntülerin her bayramda yaşandığını anlattı. Gönülalan, bu olayların yaşanmaması için kurbanlık kesiminin mutlaka ehil kişilere yaptırılmasını istedi.

Zafer Gönülalan, özellikle büyükbaş hayvanların yatırılmasında ilginç ve olmaması gereken görüntülerin ortaya çıktığını savundu. Gönülalan, bu görüntülerin ise kurbanlık hayvanın nasıl yatırılacağını bilmeyen insanların ellerine aldıkları ipleri kurbanlık farklı yerlerine bağlayarak farklı yönlerine çekiştirmesinden kaynaklandığına işaret etti. Bu çekiştirmenin hayvanın tedirgin ederek saldırganlaşmasına ve kaçmasına neden olduğunu anlatarak, "Oysa kurbanlık hayvanı bir kişi 4-5 metrelik sicim olarak tabir edilen ip yardımıyla kolaylıkla yatırabilir" dedi.

Gönülalan, iki boynuzundan bağlanan ipin boğaz altında kurbanlığın arka tarafına kadar götürüp, iki ayağına sarılmalı. Daha sonra kafası kıbleye doğru hafifçe bükülerek ipin çekilmesi sonucu hayvan ister istemez yere yatacaktır. Burada hayvan yere yatarken sert düşmemesi için iki kişinin yan taraftan desteklemesi hayvanın yavaşça yere düşmesi sağlayacak. Daha sonra belirtilen şekilde ayaklarının bağlanmasıyla kasap bir bıçak darbesinde boğazını kesmesi gerekir" uyarısında bulundu. Gönülalan, kaçan hayvanın ancak uyuşturucu iğne yardımıyla yakalanabileceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious