Yatırımcı geldi, çalıştıracak işçi bulamadı

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Kastamonu'nun Hanönü ilçesine yaklaşık 1.5 yıl önce tekstil atölyesi kuran girişimci, çalıştıracak yeterli işçi bulamadığı için 3 aydır atölyesini kapalı tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kastamonu'nun en fazla göç veren ilçeleri arasında bulunan Hanönü'nün Belediye Başkanı Orhan Özalp, ilçesine yatırımcıların gelmesi amacıyla yaklaşık 1.5 yıl önce İstanbul'da daha önce ilçeden göç eden Hanönülü iş adamlarıyla toplantı yaptı.

Toplantının ardından İstanbul'da 2 tekstil atölyesi bulunan ve yaklaşık 20 yıl önce Hanönü'nden göç eden Abdullah Gündoğdu, hem Teşvik Yasası'ndan yararlanmak hem de doğduğu memleketine yatırım yapmak için ilçeye tekstil atölyesi kurmaya karar verdi.

Gündoğdu, yaklaşık 1.5 yıl önce Hanönü Belediyesi Meclisinin kararıyla daha önce belediyeye ait düğün salonu olarak kullanan yeri tekstil atölyesine dönüştürerek çalışmalarına başladı.

Atölyesine 40 makine kurdurtarak işçi arayışı başlatan Gündoğdu, ancak bir türlü işletmesinde çalışacak yeterli elemanı bulamadı.

İŞÇİ BULMAK İÇİN KÖY KÖY DOLAŞTI

Gündoğdu, ihracat yapan bir firmaya fason üretimi yaptığı fabrikasında, aldığı siparişleri eleman eksikliği nedeniyle yerine getiremediğini bildirdi.

Bunun üzerine atölyede çalışacak işçi bulmak için Hanönü Belediyesi hoparlöründen anons yaptırdığını ve köy köy gezerek işçi aradığını ifade eden Gündoğdu, ancak buna rağmen bir türlü atölyede çalışan eleman sayısını 30'a çıkartamadığını kaydetti.

Gündoğdu, son olarak Taşköprü ilçesinden 8 eleman bulduğunu ve bu kişileri servisle Hanönü'ne götürüp getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Taşköprü'den bulduğum işçilerle birlikte atölyemde en fazla 20 kişi çalıştırabildim. Halbuki iş yerimde en az 40 kişi çalışabilir. Ancak benim Teşvik Yasası'ndan faydalanabilmem için 30 elemanı bulmam gerekiyordu. Bu sayıya ise bir türlü ulaşamadım.''

Girişimci Gündoğdu, çalıştıracağı elemanlarda iş deneyimi istemediğini de vurgulayarak, ''Yeter ki çalışmak istesinler. Çünkü ben 2-3 ay boyunca bu kişilere işlerini öğretiyorum. Bu süre içerisinde de bu kişilere 250 YTL ücret ödemesi yapıyorum'' diye konuştu.

İlçede sonbahar ayında sarımsak sezonunun başlamasıyla birlikte atölyesinde çalışanların tarlaya çalışmaya gittiğini de anlatan Abdullah Gündoğdu, ''Bunun üzerine 3 aydır atölyemde üretime ara vermek zorunda kaldım. Eğer eleman bulamazsam atölyemi kapatmak zorunda kalacağım'' dedi.

Gündoğdu, büyük hayallerle geldiği ilçesinde insanların çalışmaktan kaçmasına bir anlam veremediğini de belirterek, ''İnsanlar günlük yevmiye işlere gidiyorlar, ancak sürekli bir işte çalışmıyorlar. İş konusunda sıkıntımız yok. Çünkü sürekli sipariş alıyoruz, ancak eleman sıkıntımız var'' şeklinde konuştu.

BOŞ ZAMANLARIMIZDA FABRİKADA ÇALIŞALIM

Hanönü Belediye Başkanı Orhan Özalp de konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez ilçe nüfusu 2500 olan ilçede yıllar önce başlayan göçün önüne geçebilmek amacıyla yatırımcıları buraya davet ettiğini söyledi.

Abdullah Gündoğdu'ya ilçenin tek olan belediyeye ait düğün salonunu tahsis ettiklerini anlatan Özalp, bu nedenle ilçe halkının düğünlerini dışarıda yapmak zorunda kaldığını belirtti.

Ancak Gündoğdu'ya ait tekstil atölyesinin yeterli eleman bulamadığı için randımanlı bir şekilde üretime geçemediğini dile getiren Orhan Özalp, şunları kaydetti:

''Yatırımcılara her türlü desteği vermemize rağmen göç nedeniyle ilçede genç bulmakta zorlanıyoruz. İlçede özellikle köylerde genç bulmak imkansız. Gençlerin çoğunluğu büyükşehirlere iş bulabilmek için gitmiş. Bir geçiş süreci yaşıyoruz. Bu tür fabrikaların açılması ve iş garantisi vermeleri halinde gençlerimizi büyükşehirlerden geri çağırabiliriz. Bu yönde çalışma başlatarak, açılan fabrikayı kapattırmayacağız. Ayrıca ilçe insanımızda, 'pancar zamanı pancara, sarımsak zamanı sarımsağa gidelim, boş zamanlarımızda da fabrikada çalışalım' anlayışı hakim. Bu anlayışın da yıkılması lazım. Bunlar bir süreç, bu süreçleri aşacağımıza inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious