Yatırımcı Suriye ve Mısır'a kaçıyor

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ilk serbest bölgelerinden olan Mersin Serbest Bölgesi'nde uygulanan vergi ve fon uygulamalarının yatırımcıları Suriye ve Mısır'a kaçırdığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Serbest Bölgenin içinde bulunduğu sorunları aktarmak için bir basın toplantısı düzenleyen Mersin Serbest Bölge Kullanıcıları Derneği (MESBAK) Başkanı Ahmet Yılmaz, son yıllarda yasal ve idari değişikliklerle serbest bölgelerin kuruluş amacı ve yasal varlığı açısından ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Bölgede istihdama yönelik çalışan firmaların arayış içine girdiğini dile getiren Yılmaz, Suriye ve Mısır ile yapılan görüşmelerde bir iki pürüzün halledilmesi halinde bu firmaların Suriye ve Mısır'a kayacağına dikkat çekti.

Mersin Serbest Bölgesi'nin istihdama yönelik bir bölge olduğunu vurgulayan Yılmaz, bölgede üretim konusunda faaliyet gösteren 86 üretici firmanın 26'sının faaliyetine artık devam etmediği, mevcut işletmelerin de devam etmekte zorlandığını ve neredeyse kapanma noktasına geldiğini ifade etti. Yılmaz, "Bunun yanı sıra uluslararası platformda Türkiye için ciddi katkılarda bulunabilecek ve yabancı sermayeyi özendirecek, hızlı ve ucuz hammadde girdisi sağlayarak, üretime ve ihracata önemli katkıları olan birçok yerli ve yabancı firma bölgeyi terk etmiş ve etmekte olup, yenileri de Mersin Serbest Bölgeyi yatırım planlarından çıkarmışlardır. Bütün bu olumsuzluklar sonucu mal ticaretinin ve üretimin önemli boyutlarda azalmasından dolayı, fon gelirlerinde, işlem hacminde, istihdamda ve bunlardan kaynaklanan mal ve hizmet üretiminde Mersin ve Türkiye ekonomisine yönelik katma değerde kayıplar yaşanmaktadır" dedi.

Yılmaz, 5084 sayılı kanunla getirilen vergi yükü ve yükümlülüklerinin Şubat 2004'dan önceki haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek, 5084 sayılı kanunun yürürlük tarihi olan 6 Şubat 2004'den önce ruhsat almış firmalara, ruhsat süresi sonuna kadar vergi istisnası uygulamasına tabi olmalarına rağmen, bölgenin işlem hacmi ve buna bağlı fon tahsilatındaki düşüşlerin olayın vahametini ortaya koyduğunu belirtti. Türkiye'deki serbest bölgelerin AB müktesebatına göre varlıklarına son verilmesi gerektiğinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Yılmaz, "AB ile görüşmelerde kabul gören husus, Türkiye'de serbest bölgelerin topluluğa tam üyeliğe kadar Portekiz'deki Maderia Serbest Bölgesi modelinin uygulanması, tam üyelikten sonra da aynı paralelde uygulamaların devam edeceği kayıt altına alınmıştır. Ancak Türkiye elindeki bu hakka rağmen kullanıcıları vergi mükellefi haline getirerek, vergi yönünden muafiyetten istisna şeklinde dönüştürülmüştür. Bu da yabancı yatırımcılar için en önemli caydırıcı hususlardan biri haline gelmiştir" diye konuştu.

Daha sonra söz alan yönetim kurulu üyesi Ferhat Özbekoğlu, Türkiye'de tek limanı olan serbest bölgenin Mersin olduğuna dikkat çekerek, liman ücretlerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Liman ücretlerinin pahalı olması nedeni ile yüksek miktarda şeker getiren bir firmanın Suriye limanına kaydığını belirten Özbekoğlu, "Mersin'den Kuzey Irak'ta bulunan Zaho'ya bir ton mal 95 dolara götürülebiliyor. Suriye üzerinden ise bu rakam 40-45 dolar. Devlet taşıma yapan TIR'ların kullandığı yakıttan vergi almıyor. Bununla rekabet edemezsiniz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious