Yatırımcı Türk Lirası'nda kalmalı

Yatırımcı Türk Lirası'nda kalmalı.11444
  • Giriş : 24.06.2009 / 10:41:00

Doların bir yatırım aracı olmadığını belirten Habertürk TV Ekonomi Yayınları Koordinatörü Yiğit Bulut, yatırımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Habertürk Sabah Raporu programında Açıl Sezen'in konuğu olan Yiğit Bulut, İMKB'nin dünya borsalarına oranla yüzde 12 ila 18 oranında primli olduğunu söyledi. İMKB'yi Dow Jones grafikleriyle kıyaslayan Bulut şöyle konuştu: “Dow Jones'ta 8 bin 500-9 bin endeksi, 28 bin 30 bin aralığında bir İMKB gerektirir. Bu denkleme göre İMKB, Dow'a oranla yüzde 20 primli” dedi. Küresel krizin etkisini yavaşlamaya başladığını ifade eden Yiğit Bulut, ABD endeksinin 9 binli puanların üzerine çıkıp burada kalması halinde ekonomide düzelmenin ilk sinyallerinin geleceğini söyledi.

DOLARDA 1.49-62 ARALIĞI ÖNEMLİ

Bulut açıklamalarına şöyle devam etti: “Dolar kotasyonlarında 1.55-62 lira aralığı referans bölgesi. Yatırımcılar bu seviyelerden dolar alamlasın, TL'de beklesin. Dolar 1.55-62 arasına sıkıştığı sürece yatırımcılar TL'de kalıp faiz kazanmaya devam edebiler. Geçtiğimiz dönemlerde üst limit seviyesinden bankaların yoğun satışlarını gördük. Geçmişte yaşana sert yükselişte profesör unvanlı yazarlar bile dolarla ilgili farklı öngörülerde bulunurken, ben 1.77 seviyesine gelindiğinde doların 1.70'in üzerinde kalamayacağını söyledim. Yatırımcılara şunu tavsiye edebiliriz; dolar sattıysanız faizde kalmaya devam edin. Aylık ve haftalık grafik dolar formasyonunda düşüşün sürdüğünü gösteriyor. Havanın daha sıcak olduğu dönemde 1.50 bandı da test edilebileceğini öngörüyorum.” Bazı çevrelerin IMF dayatmalarına da işaret eden Bulut, son dönemde ortaya objektif kriterlerin sübjektif kriterlerin ön plana çıktığını vurgulayarak, “Sübjektif kriterlere bakarak doların yukarı gideceğini öngörebilirsiniz ama uluslar arası kriterlere göre 1.49-62 lira aralığında olması lazım” diye konuştu.

IMF OLMAZSA KIYAMET KOPMAZ

“IMF olmazsa dolar fırlar, İMKB çöker büyük bir fırtına başlar” şeklindeki söylentilere de kulak asılmamasını söyleyen Bulut, piyasalarla ilgili öngörülerine şöyle devam etti: “Dow Jones hızla geriler, altın yükselir, paritede ani sıçramalar oluşursa o zaman dolarda sert hareketler olabilir. Ama şu anda böyle bir tablo söz konusu değil. Eylül ayından sonra bir sıçrama olabilir. Ama şu nu söyleyeyim; dolar bir yatırım aracı değil. Son 10 yılda TL'de kalanlar dolara oranla 48 kat daha fazla kazandılar.
2003 yılında 1.75 liradan dolar satma imkanınız vardı. 2005-2007 ve 2008 yılında da benzer seviyelere ulaşıldı. Dışarıdan gelen sıcak para dolar kurunu aşağı basıyorsa ilizsyonist bir yapı oluşur. 1.75'den satıp 1.15'den alırsanız üzerine de nominal faizi koyarsanız dolar bazında yüzde 50 kazanırsınız. Buradan IMF ile anlaşma olmazsa fırtına kopar diyenlere seslenmek istiyorum; eğer derdiniz dolar bazında para kazanmak ise Türkiye'ye büyük kötülük yaparsınız.” Israrla doların bir yatırım aracı olmadığın tekrarlayan Bulut, “Türk yatırımcısı Türk yatırım araçlarına güvenmeli. Bugün dolar 1.55'e doğru geri çekilecek. ABD borsasının vadeli endekslerine baktığımızda böyle bir tablo çıkıyor. Hatta önümüzdeki günlerde 1.55'in altını bile görebiliriz.

UZUN VADELİ HİSSE SENETLERİ CAZİP

Yükselen altın doların düşüşü anlamına gelir. Çin son dönemde yeni bir finansal entelektüel akım ortayla çıktı. Çinin ABD'de para birimine bağımlılığını azaltması için yeni adımlar atıyor. Çin altın almaya başladı. Biraz önce anlattığım yukarı giden altın fiyatı eşittir düşen borsa ve dolar fiyatıdır paradigması burada kırıldı. Dow Jones endeksi altına oranla çok düşük seviyede önümüzdeki dönemde, 1 yıl 6 ay olabilir altın satıp hisse senedi alacaklar. Eğer benim param var ve 5 yıl dokunmayacağım diyorsanız, İMKB'de elinizi koyup herhangi bir hisse seçip yatırım yapın. Hala borsalar düşük seviyelerde. Uzun vadeli düşünen yatırımcılar bu seviyelerden hisse senedi alabilir” diye konuştu.

HERKESİN ANLAYACAĞI EKONOMİ YAYINLARI

İç piyasadaki gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkisini de analiz eden Bulut, belge tartışmasını kısa sürede son bulacağın ve piyasalar üzerindeki etkisinin de sıfır olduğunu söyledi. Avrupa birliği ile ilgili sürecin takip edildiğini de sözlerine ekleyen Bulut, ancak şu dönede somut bir gelişme olmaması halinde piyasaların AB cephesini çok fazla dikkate almayacağını dile getirdi. Bulut, şöyle devam etti: “Türkiye 24 ay sonra bir secime gidecek Siyasi otorite seçime anlaşarak mı, gidecek anlaşamadan mı gidecek? Burada yatımcılar tehdit gibi açıklamalardan etkilenmesinler. Türkiye artık küresel bir piyasadır. Dolayısıyla Türkiye IMF ile anlaşmazsa dünya piyasalarından kopacak diye bir durum söz konusu değil. IMF ile anlaşmasa dahi dünya piyasaları bozulmazsa Türkiye'de piyasalar bozulmaz.”

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*