Yatırımcılara 'Akbaba Fonları' uyarısı

Yatırımcılara 'Akbaba Fonları' uyarısı.14878
  • Giriş : 25.11.2008 / 16:24:00

Anadolu Barter Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Dağtekin, kriz tellallığı yapan fırsatçılara karşı küçük tasarrufçuları ve ekonomik sıkıntıya düşen müteahhitleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Barter Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Dağtekin, kriz tellallığı yapan fırsatçılara karşı küçük tasarrufçuları ve ekonomik sıkıntıya düşen müteahhitleri uyararak, Güney Amerika ve Rusya'da ödeme güçlüğü içindeki müteahhitlerin projelerini (Vulture Funds) yani akbaba fonları adı altında kapışıldığına dikkat çekerek, "Türkiye'de de aynı tehlike var. Oyuna gelmeyin. Dövizinizi ve yarım kalmış inşaat projelerinizi yok pahasına satmayın " uyarısında bulundu.

Dağtekin, Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada hatta az gelişmiş ülkelerin tamamında küçük tasarrufçuların yatırımlarını iç etmek için faiz, kriz ve döviz lobisinin hep dayanışma içerisinde olduğunu, bu lobilerin sürekli iç kargaşalıklar, manipülasyon, devaliasyon ve terörü besleyerek, siyasi huzuru ve ekonomik yapıyı tehdit eden unsurları sürekli baş tacı yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de dövizin kısa sürede tırmanışa geçmesini çok manidar bulmasına rağmen şaşırmadığını belirten Dağtekin, “Yıllardan beri döviz, faiz, ve kriz lobisi sürekli iç içedir. Biri kazanırken diğeri kaybeder gibi görünürse de ne yazık ki sürekli kazanan onlar olur. Bu tür fırsatçıların oyununa gelmemek lazım. Dövizi olanların dövizlerini, inşaat sektöründekilerin nakit sıkışıklığı yüzünden yarım kalmış projelerini yok pahasına satmamalarını öneririz. Yarım kalan inşaat projeleri barter sistemi kullanılarak bitirilebilir.” dedi.

Dağtekin, krizle yatıp, krizle kalkmamak gerektiğini, üretkenliği sürekli kılmak için barter endüstrisinin çok iyi kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Küresel krizin panzehirinin barter olduğunu söyleyen Dağtekin, her krizin kendi fırsatını da beraberinde getirdiğini, krizi fırsata dönüştürmek için döviz, faiz ve kriz lobisi karşında tek vücut durmanın önemini vurguladı. Ne pahasına olursa olsun bu lobilerin dayanışmasını kırmanın gerekli olduğunu anlatan Dağtekin, “Bize göre krizden ziyade en büyük tehlike battık mahvolduk gibi kavramlar karşısında insanlarımızın inancını kaybetmesidir.''şeklinde konuştu

“Felaket tellallarına şaşıyorum''

Ülkemizin gerek dış, gerekse iç yatırımcılar için güvenli bir liman olmaktan çıkması için adeta felaket tellallığı yapan ekonomistlerin aksine birçok uluslararası ajanstan geçen değerlendirmeler de konut sektörüne yatırım yapmak için önemli bir fırsatın doğduğuna işaret eden Anadolu Barter Başkanı Aziz Dağtekin, ülkemizdeki mevcut inşaat projelerinin kelepir fiyatlardan mali yapısı güçlü firmalara (Vulture Funds) kaptırılmaması gerektiğini söyledi.

Dağtekin, "Felaket tellallarına şaşıyorum. Battık bittik mahvolduk diyerek insanımızı karamsarlığa sürüklüyorlar. Unutulmamalıdır ki daha düne kadar uluslararası piyasalarda Vulture Funds yani akbaba fonları olarak tanınan bazı fon yöneticileri bu tür söylemler sayesinde çok karlı projeler yürüttüler. Bu tür fonlara dikkat edilmeli. Bu fon yöneticilerinin krizlerin ve ekonomik durgunluğun uzun sürdüğü dönemlerde projeye başlamış ancak likide yetersizliği sebebiyle taahhütlerini yerine getiremeyen firmaların projelerini yakın markaja aldıklarını çok iyi biliyoruz.

Yakın geçmişte güney Amerika ve Rusya'da kendini gösteren bu fonlar, Türkiye' de de bazı müteahhitlerin ödeme güçlüğü içine düşmesini bekliyor. Böylece sahip oldukları güçlü sermaye ile söz konusu zordaki firmaların başlayan veya bitmiş projelerini maliyetinin altında ki fiyata almayı planlıyorlar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*