Yatırımcıların en büyük engeli bürokrasi!

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Oltu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Baki Karaca, yatırımlara en büyük engelin bürokrasiden kaynaklandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karaca, yaptığı açıklamada, akla, hayale sığmayan formalitelerin onlarca, yüzlerce imzaların, onlarca yüzlerce noter işlemlerinin, son zamanlarda Avrupa Birliği (AB) istiyor diye akılları zorlayacak derecde yapılan kırtasiye masraflarının dikkate alınmasını istedi.

Yapılan ölçmeler biçmeler, çevresel etki değerlendirmeleri (çed), proje tanıtımları için para ödemek zorunda kaldıklarını belirten Karaca, "bunların her biri bin para yani yatırım aşamasından üretim aşamasına kadar olan dikenli bir yol. Üretim aşamasında sınırları zorlayan sigorta primleri, stopajı, damga vergisi, çed raporu ve proje tanıtım işlemi, yüksek enerji maliyetleri, bütün bunlar; kişileri fiziksel, psikolojik ve ekonomik yapısını yok edecek derecede zorluyor" ifadelerini kullandı.

OTSO Başkanı Karaca, Oltu yöresinde atıl durumda bulunan onlarca tesis olduğunu, bunun başlıca nedenlerinden birinin üretimi zorlayıcı, engelleyici uygulamalar olduğuna işaret ederek, "Sermaye ve alt yapı yönünde zaten yetersiz olan yatırımcılarımız bu ağır uygulamalar altında kalkamaz hale gelmiştir. Yöremizde onlarca rezervi tespit edilmiş işletilmeyen maden sahası vardır. Ama madencilik kanunları öyle bir şekilde düzenlemiş ki en ufak bir aksilikte dahi işletmeye son verir hale gelişir. Ulaşım ve iklim koşullarında dolayı zaten mağdur olan Doğu Bölgesine bu ağır yükümlülükler nedendir. Bir kaç seneye kadar 100 tane Oltu taşı galerisi bulunurken şimdi sıfıra indi. Nedeni ise 12 ay boyunca nezaretçi zorunluluğu koymak, çed va akustik raporlarının istemesidir" şeklinde konuştu.

Başkan Karaca, yatırımcıların, ellerindeki parayı sıcak para kurallarına göre değerlendirecek olmaları halinde; örneğin repoya, faize, hazine bonosuna yatıracak olmaları halinde herhangi bir bürokratik engellemeyle karşılaşmadıklarını, finans kurumu yetkililerinin ayaklarının altına kırmızı halı serecek kadar sevgi ve hürmet gösterdiklerini gözlemlediklerini söyledi. OTSO Başkanı Baki Karaca, görüşlerini şöyle özetledi:

"İmalat, üretim ve madencilik gibi reel pozitif sektörlere yapılan yatırımların yüzde 95'i özellikle yöremizde başarısız kalmıştır. Sadece Oltu ve çevresinde 30 trilyonluk atıl durumda olan yatırım vardır. Bunun yerine yöneticilerinde teşvik ettiği gibi paranızı faize ve repoya yatırın! Yöneticilerimizin de istediği budur. Her ne kadar yatırımı teşvik ediyoruz deseler de asıl destek sıcak para ticaretinedir. Öyle olmasa benim devletim 100 tane olan Oltu taşı galerisini sıfıra indirecek uygulamalar yapmaz. Sayın yetkililer bu ülkede yılda sigaradan 150 bin kişi ölüyor. Tüm üretim tesisleri tüm maden işletmeleri baştan sona en ilkel şartlarda üretim yapsa bu rakamın onda biri can kaybı olmaz. Dileriz ki bu emperyalist zehirine de üreticilerine gösterdiğiniz özeni gösterir de bunu da yok edersiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious