Yatırımcıların gözü Hindistan'da

Yatırımcıların gözü Hindistan'da.15909
  • Giriş : 30.03.2008 / 09:58:00

Bir milyarı aşkın nüfusu, son yıllardaki yüzde 9'a ulaşan kalkınma hızı, 150 milyar dolarlık ihracat 200 milyar dolarlık ithalat hacmi ile Hindistan'ın Türk iş adamları için ciddi bir pazar yeri olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mersin'de faaliyet gösteren Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Başkanlar kurulu Başkanı Engin Tan Narin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz haftalarda Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in önderliğindeki bir çok sektörün temsilcisinin katılımıyla Hindistan'a gezi düzenlendiğini, bu gezide önemli bilgi birikimine sahip olduklarını belirtti.

Narin, gezide, Hindistan'ın yatırım olanaklarını yakından görme fırsatı yakaladıklarını belirterek, ''Hindistan, bir milyarı aşkın nüfusu, son yıllarda yüzde 9'a ulaşan kalkınma hızı, 150 milyar dolarlık ihracat, 200 milyar dolarlık ithalat ve dünyaya açılımı ile Türk işadamları için ciddi bir pazar yeri. Oysa, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2,5 milyar dolar düzeyinde'' dedi.

Hindistanlıların Türk yatırımlarına çok sıcak baktıklarına dikkati çeken Narin, ''Hindistan'da temel ham maddeler, bizde ise esneklik, yaratıcılık, kalite, hız ve pazara yakınlık var. Bu unsurlar sayesinde proje ortaklıklarının her iki taraf için de yarar getireceği açık'' diye konuştu.

-''DÜŞÜK GELİR DÜZEYİ KORKUTMASIN''-

Hintlilerin kaliteli, markalı ve pahalı mallara büyük ilgi gösterdiklerinin altını çizen Narin, şunları kaydetti:

''Onların şu andaki ortalama düşük gelir düzeyi bizi korkutmasın. Bu ülkede, en pahalı batı markaları her köşede ön planda göze çarpıyor. Yani onların düşük gelir düzeyi, kaliteli üretim yapan yatırımcıları korkutmasın. Bu fırsatlar çok iyi değerlendirilmeli. Hindistan'a yönelmeliyiz.''

Hindistan'da ciddi oranda inşaat programı olduğunu, önümüzdeki 10 yılda her yıl 100 milyar dolarlık olmak üzere toplam 1 trilyon dolarlık yatırımın yol, köprü, konut, altyapı ve hastane için bütçe ayırdıklarını ifade eden Narin, bunun için gerekli olan çimento, demir ve inşaat malzemelerinin Türkiye'den karşılanabilmesi için şimdiden adım atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious