Yatırımda en şanslı ülke Türkiye

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Ford Avrupa Başkan Yardımcısı Odell:Yeni yatırımlarda en şanslı ülke kesinlikle Türkiye. Kocaeli fabrikası çok başarılı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üst üste 5 yıl en iyi fabrika seçilen ve artık araçların yanı sıra dünyaya yönetici göndermeye başlayan Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikası, Ford’un gözdesi haline geldi. Ford yapacağı yeni yatırımlarda Türkiye’yi en şanslı ülke olarak belirledi. Türkiye’ye övgüler yağdıran Ford Avrupa Başkan Yardımcısı Stephan Odell, ‘Düşük maliyetli ve kaliteli üretiminiz devam ettiği sürece yeni yatırımlarda kesinlikle en şanslı ülke sizsiniz. Kocaeli fabrikası çok başarılı oldu. Masanızın üzerinde iyi avantajlar var“ dedi.

Birçok ülke yatırım istiyor
Türkiye pazarına çok önem verdiklerini belirten Odell, yeni proje ve yatırım fırsatlarını sürekli değerlendirdiklerini söyledi. Odell, şöyle konuştu: ”Türkiye, Ford için stratejik ülke. Fırsatlara bakıyoruz. Tabii birçok ülke yatırım yapmamızı istiyor. Romanya’da bir fabrika projemiz var. Saint Petersburg’da fabrikamız var. Rusya yeni yatırım istiyor. Türkiye de bu ülkelerden biri.” Odell, Tofaş’ın Fiat, Peugeot ve Citroen için üreteceği Minicargo’nun daha şimdiden yoğun ilgi görmesinin hatırlatılması üzerine, yeni bir segment yaratacak bu hafif ticari araç projesine sıcak baktıklarını söyledi.

Ford Mondeo vergi barajını aşacak
* Tamamen yeniden geliştirilen Ford Mondeo Haziran ayından itibaren Türkiye’de satılmaya başlanacak. Ford Otosan Pazarlama Müdürü Serhan Turfan, yeni Mondeo’nun boyutları, tasarımı, ürün kalitesi ve teknolojisi gibi konularda eskisine oranla çok daha iddialı hale geldiğini söyledi. 1.6 litrelik motor seçeneği olmadığı için Mondeo’nun yüksek vergi nedeniyle Türkiye’de daha önce yeterince iddialı olamadığını belirten Turfan, “Şimdi 125 beygir gücünde benzinli bir başlangıç modelimiz var. Bu sınıf otomobiller içinde en güçlü başlangıç motoru olan bu versiyonun yanı sıra 2 litrelik dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneğiyle de birçok müşteriye ulaşacağız. Yıllık minimum 4 bine yakın Mondeo satmayı hedefliyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious