Yatlar ve tekneler Ankara'dan izlenecek

Yatlar ve tekneler Ankara'dan izlenecek.12633
  • Giriş : 01.01.2008 / 15:45:00

Denizcilik Müsteşarlığına bağlı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Mart 2008'den itibaren özel tekneler, küçük yolcu gemileri, yük gemileri ve balıkçı tekneleri de dahil olmak üzere kabotaj hattında ve liman seferlerinde çalışan tüm gemileri Ankara'dan

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, seyir emniyetini ve deniz güvenliğini artırmak amacıyla gemilere ilişkin pek çok statik, dinamik ve seyir bilgilerinin otomatik olarak alınacağı Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS), ağustos ayında uluslararası taşımacılık yapan gemiler için devreye girmişti.

Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi (SOLAS) gereği, uluslararası sefer yapan 300 groston veya üzerindeki tüm gemiler, uluslararası sefer yapmayan 500 groston veya üzerindeki tüm yük gemileri ile tüm yolcu gemileri AIS cihazı taşımakla yükümlü ve bu cihaz sayesinde Türk arama kurtarma bölgesi içinde seyir halinde olan tüm bu gemilerin hareketleri her an izlenebiliyor.

Böylece AIS cihazı takılı olan gemilerin yeri, bir kazaya karışması ya da bir arıza yaşaması durumunda, anında tespit edilebiliyor. Cihaz sayesinde gemiye en yakın noktada olan başka bir geminin olay yerine en hızlı şekilde yönlendirilmesi sağlanıyor.

Balıkçı gemileri de izlenebilecek

Denizcilik Müsteşarlığı, Türk sularında seyir güvenliğini artırma çalışmaları kapsamında, AIS Sınıf-B cihazının özel tekneler, küçük yolcu gemileri, yük gemileri ve balıkçı tekneleri de dahil olmak üzere kabotaj hattında ve liman seferlerinde çalışan tüm gemilere takılmasına karar verdi. Buna göre, Türk denizlerindeki tüm bu gemilerin Mart 2008'e kadar AIS Sınıf-B cihazını temin etmesi gerekiyor.

Montaj maliyeti 600 ile 1000 euro arasında değişen AIS Sınıf-B cihazı ile Türk arama kurtarma bölgesi içinde seyreden tüm gemiler Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından izlenilecek. Ayrıca tüm gemiler de birbirlerini ve izledikleri rotayı görebilecek. AIS Sınıf-B cihazının yaklaşık 18 bin gemiye takılması öngörülüyor.

Otomatik Tanımlama Sistemi'nden gemi kimlik bilgileri, gemi adı, gemiye ait tip, uzunluk, genişlik, tonaj bilgileri, draft, taşıdığı yük, kalkış limanı ve kalkış zamanı, varış limanı ve tahmini varış zamanı, seyir başlangıç limanı ve sefere başlama zamanı gibi bilgiler alınacak.

Türkiye kıyılarına kurulan 27 antenden toplanan ve uydu aracılığı ile aktarılan bu bilgiler Ankara'da Denizcilik Müsteşarlığı bünyesindeki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nde toplanacak.

"Kaza yapan gemilerin yerinin tespiti kolaylaşacak"

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, 7 Kasım 2007 tarihinde KKTC yakınlarında arıza nedeniyle batan DOLPHIN-1 isimli gemi ile Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin irtibata geçtiğini ve DOLPHIN-1'e en yakın Panama bayraklı RIALTO isimli geminin AIS cihazı yardımı ile tespit edildiğini anlattı.

Yönlendirilme sonucunda, batan geminin mürettebatından 7 kişinin RIALTO tarafından kurtarıldığını belirten Naiboğlu, "Türk Arama Kurtarma Bölgesi içinde bulunan tüm bu gemilerin AIS Sınıf-B cihazı takması ile kaza yapan gemilerin yerinin tespiti kolaylaşacak ve başka gemilerin kaza yerine yönlendirilmesi hızlanacak. Gemilerin otomatik izlenmesi yoluyla deniz güvenliği artacak, arama kurtarma faaliyetleri daha etkinleşecek. Sistemin yasadışı ticaretin ve kaçakçılığın önlenmesine faydası da olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious