Yattara Türk olamıyor!

Yattara Türk olamıyor!.11177
  • Giriş : 08.05.2009 / 08:58:00

Türk olmak isteyen İbrahima Yattara, bürokratik engele takıldı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gine ile Türkiye arasında 'çifte vatandaşlık´ protokolü olmadığı için yıldız futbolcunun zor bir tercih yapması gerekiyor.

Trabzonspor'da her transfer sezonunda en çok konuşulan futbolcu durumundaki İbrahima Yattara'nın adı yine listeleri süslerken Gineli'nin yakında Türk vatandaşlığına kabul edileceği beklentisi de özellikle iç piyasayı heyecanlandırmıştı. Hatta Yattara bu konunun uzamasından sıkıldığını kamuoyu önünde açıklamaktan çekinmemiş ve kısa bir süre önce, “Hala vatandaşlık başvurumun sonucunu bekliyorum. Türklüğe kabul edilene kadar iyi Türkçe bilmeme rağmen Fransızca konuşacağım” tepkisini göstermişti. Fakat yıldız oyuncunun da bilmediği bir gerçek vardı...

Trabzonspor'un deneyimli isminin vatandaşlık başvurusu bürokratik bir engele takıldı. Çifte vatandaş olarak Türkiye'de Türk statüsünde oynamayı planlayan İbrahima Yattara'nın bu hayalinin gerçek olması için çok kritik bir karar vermesi lazım. Çünkü Türkiye ile Gine arasında 'çifte vatandaşlık' protokolü yok. O nedenle de Yattara'nın Türk olması için Gine vatandaşlığından çıkması gerekiyor. Ancak Gine Milli Takımı'nın yıldızı olan, ülkesine ve orada yaşayan akrabalarına bağlılığı ile bilinen Trabzonsporlu oyuncunun böyle bir niyeti kesinlikle yok.

Valilik çağırıyor ama...

Aldığı bu son dakika bilgisiyle morali bozulan ve Trabzon Valiliği tarafından yapılan görüşme taleplerine icabet etmeyen Yattara'nın hayallerini ne şekilde gerçekleşeceği de merak konusu.

Nobre formülü gündemde

İbrahima Yattara'nın Türk vatandaşlığına geçişi için formül arayışları ise sürüyor. Bilindiği gibi Nobre, Beşiktaş'a transfer olduktan sonra A Milli Takım'da oynayarak 'Turizm elçisi' olacağı ve ülke tanıtımına katkı sağlayacağı gerekçesiyle Türk olmuştu. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak'ın da Yattara için 'istisnai durum' formülüyle bir karar çıkartmak için üzerine düşeni yapacağı ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*