Yavru Vatan'da Başkanlık rejimi tartışmaya açıldı!

  • Giriş : 21.11.2007 / 08:35:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 08:47:20

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde grubu bulunan CTP, UBP ve DP liderleri, başkanlık rejimini tartıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Başbakanı ve CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, ''başkanlık zeminine kapalı olmadığını'' belirtirken, UBP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, ''başkanlık rejiminin, KKTC için en uygun rejim olduğunu, ancak onu işletecek insan faktörünün çok önemli'' olduğunu söyledi. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, KKTC'de mutlaka başkanlık rejimine geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Soyer, Ertuğruloğlu ve Serdar Denktaş, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin (UKÜ) dün gece organize ettiği, ''KKTC'de Rejim Tartışmaları: Başkanlık Sistemi Mi, Parlamenter Sistem Mi'' konulu panelde konuştu.

-SOYER-

KKTC Başbakan ve CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, konuşmasında, başkanlık sistemine kapalı olmadığını, ancak rejim tartışmalarının sağlıklı bir şekilde, doğru zeminde yapılması gerektiğini söyledi.

Hangi rejim tartışması olursa olsun, kurallar ve yasal mevzuatlarla bağlanmış bir kurallar toplumuna dönüşmek gerektiğini kaydeden Soyer, ''Rejim tartışmalarının bir dönüşüm tartışması olması gerekir. Uygulamada sadece kötü noktaları değil, üretilen güzel noktaları da dikkate almak gerekir'' dedi.

Konuşmasında Kıbrıs'taki sistemler hakkında tarihsel bilgi veren Soyer, 1960 Cumhuriyeti'nin başkanlık sistemine, federe devletin anayasasının ise parlamenter sistem esasına dayandığını belirtti.

Soyer, oluşan parlamenter demokratik yapının bir takım sıkıntılar gündeme getirdiğini, değişen ve farklılaşan koşullara rağmen hep aynı sorun ile karşılaşıldığını kaydetti.

Soyer, muhtemel bir çözüm sürecinde Güney Kıbrıs'ın başkanlık, Kuzey Kıbrıs'ın ise parlamenter sisteminde olmasından doğacak sakıncalara dikkat çekti. Mevcut sistemde yaşanan sorunların, başkanlık rejiminin olduğu Güney Kıbrıs'ta da yaşandığını dile getiren Soyer, kurallarıyla işleyen, prensipleriyle çalışan bir mekanizmanın önemine işaret etti.

-ERTUĞRULOĞLU-

Ana muhalefet UBP'nin Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ise, konuşmasına, UBP olarak başkanlık rejimi konusunu her açıdan değerlendirip bir karar almadıklarına, ortaya koyacağı görüşlerin tamamen kişisel görüşleri olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, parlamenter rejimin, ülke ve insan yapısına pek uygun olmadığına işaret ederek, başkanlık rejiminin, KKTC için en uygun rejim olduğunu söyledi. Demokratik olduğu sürece bu sistem, diğerinden daha iyidir ya da üstündür demenin mümkün olmadığını kaydeden Ertuğruloğlu, ''Hangi rejimi getirecek olursak olalım, onu işletecek olan insan faktörüdür. İnsan faktörünün yanı sıra siyasi olgunluk da önemli'' dedi.

Rejimin tıkandığını ve bunda çeşitli nedenlerin rolü bulunduğunu kaydeden Ertuğruloğlu, vatandaşın kişiler ve partiler arası kısır çekişmelerden bıktığını ve siyasilere güvenin daha da azaldığını söyledi. Ertuğruloğlu, ''Deniz bitti. Göl bitti. Nehir bitti. Şimdi nereye gideceğiz sorusuna yanıt bulma zamanıdır'' diye konuştu.

Geçmişte genç emeklilik ve mücahit yıllarına puan verilmesi gibi popülist, sürdürülebilirliği düşünülmeyen politikaların ısrarla ve inatla uygulanması sonucunda bu noktaya gelindiğine dikkat çeken Ertuğruloğlu, bunun sonunda demokrasinin darbe aldığını ve yaralandığını, KKTC'nin egemen varlığının da darbelendiğini belirtti. Ertuğruloğlu, ''Kamu yönetimi çöktü. Devlet daireleri işlemez haldedir. Rüşvet dairelere kadar sıçradı'' dedi.

Başkanlık rejiminin diktatörlük olmadığını, bu yöndeki endişelerin de yersiz olduğunu ifade eden Ertuğruloğlu, başkanlık rejiminin uygulandığı ABD'de başkanın atayacağı bakanların kongre onayından geçmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Ertuğruloğlu, başkanlık rejimine geçilmesinin bütün sorunların çözüleceği anlamı taşımadığını, sadece halkın önünün açılması bakından bir şans olduğunu söyledi.

-SERDAR DENKTAŞ-

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da konuşmasında, başkanlık sistemine mutlaka geçilmesi gerektiğini belirtti.

Mevcut sistemin parlamenter sistem olmadığını, başbakanlık, parti başkanlığı sistemi olduğunu kaydeden Serdar Denktaş, ''Milletvekili, itibar olarak düşebileceği en alt seviyeye düştü. Yıllarca doğru olarak kabul edilen yanlışlar beyinlere kazındı. Sistem çalışmıyor. Tükendi'' dedi.

''Yasamanın yürütmeyi denetleyemediğine, yürütmeyi idare edenlerin, yasamayı da idare ettiğine'' işaret eden Denktaş, ''Kim kimi nasıl denetleyebilir? Dünya kadar dedikodu var. Sorumluluğunu kimse bulamıyor. Sistem çalışsaydı sorumlu bulunacaktır'' dedi.

Denktaş, güçler dengesi oluşturacak başkanlık sisteminin bu denetimi yapabileceğini ve sistemin çalışacağını söyledi. Parlamenterin, kendini parlamenter gibi hissetmesi, bakanlıkların da kazan kapısı değil de hizmet makamı olması gerektiğini kaydeden Denktaş, ''En iyi parlamenter kimdir? En çok düğün, cenaze dolaşan milletvekili. Geçerli olan budur... İnsanımızı verimli kullanmıyoruz. Vatandaşımızı koruyamıyoruz. Bizde devlet ağadır. Saygı duyulan değil, korku duyulan bir ağa'' diye konuştu.

Hiçbir sistemin diğerinden daha iyi olmadığına işaret eden Denktaş, en önemli faktörün insan faktörü olduğunu sözlerine ekledi.

Paneli, Türkiye'nin Lefkoşa Büyüykelçisi Türkekul Kurttekin de izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious