Yavru Vatan’da sayım günü

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

KKTC’de bugün nüfus ve konut sayımı yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ‘Nüfus ve Konut Sayımı’ nedeniyle bugünü evinde geçirecek. De facto (fiili) yöntemle düzenlenecek sayım için 05.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sayım işlemi, bu sabah saat 08.00’de başlayacak. Sayım görevlileri, 38 fert, 14 konut ve 9 da hanedekileri belirlemeye yönelik toplam 61 soru sorulacak.

Ulaşım sürecek: KKTC’ye bugün gelecek olanlar için hava ve deniz ulaşımı devam edecek. Ayrıca Güney Kıbrıs’a geçiş kapıları da açık olacak. Sayım sonucunda, toplam nüfus 2-3 gün içinde geçici olarak açıklanacak. Ayrıntılar ise 6 ay içinde...

96’da 200 bin: Bu sayım, 1996 Aralık ayından bu yana ülkede ikinci sayım özelliğini taşıyor. 1996’da yapılan sayım sonucu KKTC’deki nüfus, 200 bin 587 olarak tespit edilmişti. Sayımın, sokağa çıkma yasağının uygulandığı son sayım olacağını belirtiliyor.

5 bin 800 görevli: 5 bin 800 sayım memurunun görev alacağı nüfus ve konut sayımının maliyeti ise 1 milyon 800 bin YTL olacak. Sayım öncesinde 30-40 kişiden oluşan eğitmen kadrosu, Devlet Planlama Örgütü tarafından eğitimden geçirildi. Bu grup, daha sonra görev alan diğer memurları bilgilendirdi.

Turistler sayılacak: Uluslararası gözlemcilere de açık olacak sayımda vatandaş olsun ya da olmasın, ülkede bulunan herkes sayılacak. Otellerde konaklayan turistler, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrenciler ve askerlerde sayıma tabi olacak.

Hedef çok geniş: Böylelikle 1996’daki nüfus sayımından bugüne kadar meydana gelen değişikliklerin tespit edilmesi amaçlanıyor. Sayımla nüfusun demografik ve sosyal özellikleri ile cinsiyet, yaş, doğum yeri itibarıyla dağılım, medeni durum, vatandaşlık durumu, doğum ve ölüm oranları ile eğitim durumuna ilişkin verilere ulaşılması hedefleniyor.

Sokağa çıkana ceza: İzin alınmadan sokağa çıkılamayacak. Acil durumlarda nüfus sayım büroları ve izin başvurusu yapılabilecek yerlere başvurulacak. KKTC hükümeti, bu merkezlerin telefon numaralarını açıkladı. Yasağa uymayanlar hakkında, yürürlükteki mevzuat çerçevesinde cezai kovuşturma yapılacak.

EZAN SESi DiNMEYECEK AMA CEMAAT OLMAYACAK

KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Ahmet Yönlüer, sayım günü görev alan imam ve müezzinlerin gerekli izinleri aldıklarını, camiilerde 5 vakit namaz kılınmaya devam edileceğini söyledi. Namazların cemaatsiz kılınacağını belirten Yönlüer, olası bir cenaze durumunda sayımın bitmesinin bekleneceğini söyledi. İbadetini yerine getirmek isteyen vatandaş bu durumdan şikayetçi...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious