Yavuz Paşaya sorulan 'örgüt şeması'

Yavuz Paşaya sorulan 'örgüt şeması'.13722
  • Giriş : 25.01.2009 / 08:38:00

Emekli Orgeneral Yavuz’a sorulan sorular arasında, emekli Org. Çevik Bir, eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür ve kendi adının olduğu bir örgüt şeması da yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ergenekon soruşturması kapsamında 10. dalgada gözaltına alınan Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, savcılıkta 12 sayfa tutan ifade verdi.

Bazı sanıklardan ele geçirilen “Ergenekon dokümanı, Lobi, Devletin Yeniden Yapılandırılması” dokümanları hakkında bilgisi sorulan Yavuz, “Ben, bir kısmını okuduğunuz dokümanları ilk kez burada duyuyorum. Medyada yapılan yorumları çok sağlıklı bulmadığım için fazla takip etmiyorum. Ben 46 yıl Silahlı Kuvvetler üniformasını taşıdım. Bu tarz bir yapılanmanın içerisinde hareket eden kişileri tespit etmiş olsaydım, tereddüt etmeden en ağır şekilde cezalandırılması için girişimde bulunurdum” dedi.

Yavuz'a, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan İşçi Partili Adnan Akfırat'tan ele geçirilen ajandadaki “1'den 8'e kadar numaralandırılan Çevik Bir, Erol Özkasnak ibaresi ile başlayıp bir hükümet kurulması diye biten doküman” hakkında bilgi de soruldu.

Ajandadan bir bölüm ise sorgu tutanağında şöyle yer aldı: “Çevik Bir, Erol Özkasnak ekibinin Amerikancı darbe girişimini açıklıyoruz, başlığı altında 21 Aralık 1998'de Çevik Bir liderliğinde Mason Atatürkçüleriyle birlikte yönetime el koymayı planladıklarını, darbenin sağ-sol olmak üzere iki kanadının olduğu, sağ kanadının başbakanının Yalım Erez, sol kanadının Mümtaz Soysal olduğunu, Cumhurbaşkanlığı için Yekta Güngör Özden'de birleştikleri ancak onu Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun önlediğini, 28 Şubat'ta darbe yapmak istediklerini bunu Orgeneral Karadayı'nın önlediğini...

Örgüt şeması başlığında 'Asker: Orgeneral Çevik Bir, Korgeneral Çetin Saner, Koramiral Atilla Kıyat, Tümgeneral Erol Özkasnak'; 'MİT: Mikdat Albay, Mehmet Eymür'; 'Polis: Cevdet Saral, Osman Ak'; 'Sivil: Yekta Güngör Özden, İlhan Selçuk, Çetin Yetkin, Uluç Gürkan'; 'Emekli subay: Kemal Yavuz, Orhan Kabibay, İlhan Baş' şeklinde bilgiler olduğu tespit edildiği...”

Bu soru üzerine Yavuz, “Bu belge içeriğini sizden dinledim. TSK'nın hiyerarşisi dışında, bir oluşum içinde bulunmam söz konusu olamaz. Belgenin içinde sayılan kişilerin Mason - Amerikancı olduğundan bahsedilmektedir. Bu benim dünya görüşümle tamamen terstir” dedi.


MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*