Yayalara iPod ve cep yasağı yolda

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

New York’ta iPod dinleyen ve cep telefonuyla konuşan yayaların trafik kazalarında ölmeleri üzerine, bu cihazların yolun karşısına geçerken kullanılmasının yasaklanması planlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

New York’u oluşturan 5 ana bölgeden Brooklyn’de kısa süre içinde iki yayanın bu nedenle ölmesi üzerine, Brooklyn’in Demokrat Senatörü Carl Kruger, bu tip cihazların caddeleri geçerken kullanımının yasaklanmasını ve yasağa uymayanlara 100 dolar ceza verilmesini öngören bir yasa teklifi hazırlayacağını açıkladı.

Yasa teklifinin kapsamına, New York’ta yaygın olarak kullanılan, e-posta yazılabilen mobil telefon Blackberry ve taşınabilir elektronik oyun konsolları da dahil edilecek ve yasa bisiklet sürücüleri ve koşu yapanlar için de uygulanacak.

Yasa tasarısını sunacak Kruger, "Bu kaçınılabilecek bir trajedi. Eğer Blackberry’niz ile elektronik posta yazmakla meşgulseniz, cep telefonunuzla numara çeviriyorsanız, Süper Mario oynuyorsanız ya da iPod dinliyorsanız çevrenizde olup bitenlerin pek farkında değilsinizdir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious