Yayaları koruyan hava yastığı

Yayaları koruyan hava yastığı.12056
  • Giriş : 29.06.2009 / 11:36:00

Yayaları korumak için tasarlanmış ön ızgara ve kaputunda hava yastığı olan arabalar Toyoda Gosei Japan tarafından tasarlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toyoda Gosei firması, yaya tanıma sistemi ve dolayısıyla bazı sensör ve kamera sistemlerine sahip olan arabalar için, bu ön ızgara ve kaput hava yastığı sistemlerini üretip, uyarlayabiliyor.

Toyoda Gosei Japan, yayaları korumak için iki çeşit hava yastığı sergiledi. Kaput hava yastığı, bir yetişkin insanın kafası ön tampona ya da panele çarpınca, kaputun altındaki motor bölümünden dışarı doğru fırlayıp şişerek, darbenin etkisini emiyor.

Ön ızgara hava yastığı ise, ızgaradan dışarı doğru fırlayıp şişerek, bir çocuğun kafasını ya da yetişkinin bel gölgesini darbelerden koruyor. Yayaların kafasına gelebilecek darbe etkisini emmekle alakalı olarak bir de, barut kullanarak ön kaputu havaya kaldıran 'Hood Lifting' (Kaput kaldırma) teknolojisi bulunduruyor.

Toyoda Gosei, bu ön ızgara ve kaput hava yastıklarını, kazalar esnasında darbe emme konusunda kaput kaldırma sisteminden sonra ki, en iyi yaya koruma sistemi olarak tanımlıyor.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*