Yayınevi baskını davası 14 Nisan'a ertelendi

Yayınevi baskını davası 14 Nisan'a ertelendi.17876
  • Giriş : 17.03.2008 / 12:22:00

Malatya'daki yayınevinde 1'i Alman 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın dördüncü duruşması, Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma 14 Nisan 2008 tarihine ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erken saatlerden itibaren Malatya Adliyesi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Tutuklu sanıklar Emre Günaydın (19), Salih Gürler (20), Abuzer Yıldırım(19), Cuma Özdemir (20) ve Hamit Çeker (19) güvenlik önlemleri altında araçlarla adliyeye getirildi.

Duruşmaya, sanık ve maktul yakınları ile müdahil avukatlar katılmadı.

Mahkeme heyeti, müdahil avukatların geçen duruşmadaki "adli emanette bulunan CD'lerin kendilerine verilmesi" ve "reddi hakim" taleplerine ilişkin dilekçelerini 7 gün içinde İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiklerini, ancak dilekçenin dördüncü duruşmanın yapılacağı bugün ve saat itibariyle Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşmadığını belirtti.

Dilekçeyi Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermekle yetkili olan İzmir Adliyesi'nde görevli memurlar, zabıt katipleri ve posta görevlileri hakkında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme heyeti, dilekçenin Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşması, mahkemenin "reddi hakim" talebi ve adli emanetteki CD'lerle ilgili kararının beklenmesi için duruşmayı 14 Nisan 2008'e erteledi.

Davanın ilk duruşması 23 Kasım 2007, ikinci duruşması 14 Ocak 2008, üçüncü duruşması da 25 Şubat 2008'de yapılmış, bu duruşmada müdahil avukatlar "reddi hakim" talebinde bulunmuştu.

Malatya baskını: 3 ölü

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske (46) ile Necati Aydın (35) ve Uğur Yüksel 18 Nisan 2007 tarihinde boğazları kesilerek öldürülmüş, polis, zanlılardan S.G. (20), C.Ö. (20), H.Ş. (19) ve A.Y'yi (19) olay yerinde yakalamıştı.

İhbar üzerine yayınevine giden polis, iki kişiyi elleri ve bacakları sandalyeye bağlı ve boğazları kesilmiş halde bulmuştu. Boğazından, sırtından ve karnından bıçaklanmış halde hastaneye kaldırılan ve ameliyata alınan bir kişi de, aynı gün hayatını kaybetmişti.

Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan E.G, kaldırıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınmıştı.

Tedavisinin ardından mahkemeye çıkarılan E.G. ile diğer 4 kişi tutuklanmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious