Yaylacılık tarihe karışıyor!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayvancılık yapanlar için önemli yer tutan yaylacılık, bir çok yerde terör korkusu nedeniyle tarihe karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör korkusundan yaylaya çıkamayan Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Altındere köyünün berivanları, her gün 2 minibüsle 20 kilometre stabilize yolu katetmek zorunda kalıyor. Berivanlar öğle saatlerinde köyden çocukları ile birlikte yaylaya yakın bir yere kadar minibüsle yolculuk yaptıktan sonra yolun geri kalan kısmını ise yanlarında gelen 2 silahlı gençle birlikte yürüyerek alıyor.

Çobanlar tarafından öğle sağımı için eskiden yayla olarak kullanılan Krapet Tepesi civarındaki sağım yerinde berivanlar bekleniyor. Berivanlar yaylaya ulaştıklarında koyun ve keçilerinin öğle sağımını yaptıktan sonra bidonlara doldurdukları sütün sıcaktan bozulmaması için yayladaki soğuk su kaynaklarına bırakıyor. Akşam sağımına kadar sağım yerinde küçük ve orta yaştaki çocukları ile birlikte kavurucu güneş altında vakit geçiren berivanlar, akşam sağımından sonra süt bidonlarını sırtlayarak yolda kendilerini bekleyen araçlara doğru yol alıyor.

Yılın 6 ayında her gün benzer durumu yaşayan Altındere köyü berivanlarının ve çocuklarının yüzleri ve ellerindeki esmerleşme ve meydana gelen çatlaklar hemen dikkati çekiyor.

Elinde kalaşnikof marka silahla berivanlarla birlikte güvenlik gerekçesiyle yaylaya çıkan Servet Elvir, terör korkusu ile kadınlarla birlikte sağım yerine gidip akşam beraber döndüğünü söylüyor. Her evden bir kişinin sağım için yaylaya çıktığını ifade eden Elvir, sürünün yaklaşık 2 bin koyundan oluştuğunu kaydediyor.

Evlerinin nafakasını kazanmak için binbir çile ve ızdırap yaşarak hayatlarını yaşayan Altındere'nin kadınları tam 13 yıldır bu hayata razı olduklarını dile getiriyor. Köylü kadınlar, 18 Temmuz 1993'te Sündüs Yaylası'nda PKK terör örgütü tarafından yapılan baskında 14 çocuk 10 kadının şehit edilmesinden sonra bir daha yaylaya çıkamadıkları için günü birlik olarak sağım için çıktıklarını ifade ediyor.

Terör korkusu ile her yıl bu eziyeti yaşadıklarını Kürtçe olarak anlatan Altındereli berivanlardan genç olanlar ise, hayatlarından memnun olduğunu vurguluyor! Berivanlarla birlikte yaylaya çıkan erkek ve kız çocuklardan kızların büyük kısmı okula gitmiyor. Onlar evde annelerine yardımcı olurken erkek çocuklar yaz tatilinde anne ve babalarına yardımcı oluyor. Köye dönüş yolculuğunde herkes araçlara sığmayınca erkek çocuklar minibüsün üstüne çıkarak yokuş aşağı süren zor ve tehlikeli bir yolu tercih ediyor.

Altındere'nin berivan kadınları, "Terör olayları olmasaydı ve yaylalar güvenli olsaydı. İlkbaharda yaylalarda çadırımızı kurar sonbahara kadar beklerdik. Her gün 20 km. stabilize yolu araçla almak zorunda kalmazdık. Güneş altında beklediğimiz için ellerimiz ve yüzümüz çatlıyor. Yağmurlu günlerde çok zorluk çekiyoruz. Bazen akşamları soğuk oluyor. Bazı kadınlar da kucağındaki bebeklerle gelmek zorunda kalıyor" diyerek yaşadıkları hayatın zorluğunu dile getiriyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious