Yayla'nın Kemalizm eleştirisi hakaret sayıldı

  • Giriş : 28.01.2008 / 18:24:00
  • Güncelleme : 28.01.2008 / 18:39:53

Atatürk’e hakaret ettiği iddiasıyla İzmir’de yargılanan Prof. Dr. Atilla Yayla hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, Yayla hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Atilla Yayla hakkında, 2006 yılında İzmir’de bir toplantıda söylediği “Kemalizm ilerlemeden çok gerilemeye tekabül eder” sözleri nedeniyle soruşturma başlatılmış, Gazi Üniversitesi de Yayla’nın derslerine son vermişti. Yayla’nın Atatürk için “Bu adam” dediği de iddia edilmiş, ancak Yayla “aynı adam” dediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunmuştu.

Atatürk’ün hatırasına hakaret ettiği iddiasıyla 4,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Prof. Dr. Atilla Yayla, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. İzmir 8. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, sanık ve müdahil avukatlar katıldı.

Prof. Dr. Yayla hakkında suç duyurusunda bulunan müdahil avukatlardan Hüseyin Durdu, cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasına katıldığını belirtti.

Durdu, Prof. Dr. Yayla’nın davayla ilgili katıldığı televizyon programlarında, “ceza alması halinde ülkeyi terk edeceğini” söylediğini savunarak, tutuksuz yargılanan sanığa ceza verilmesi halinde infaza kadar yurt dışına çıkış yasağı konulmasını talep etti.

İzmir Barosu avukatlarından Nermin Teomete, “yurdunu seven bir kişi olarak davayı müdahil olarak izleme” talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, müdahil avukat Durdu’nun, tutuksuz sanık Prof. Dr. Yayla’ya yurt dışına çıkış yasağı getirilmesi ile avukat Teomete’nin müdahil olma taleplerini reddetti.

Prof. Dr. Yayla’nın avukatlarından Murat Dinçel ise Türkiye’de zaman zaman düşünce özgürlüğü ilkesinin ihlal edildiğini, kamuoyunun davaya ilgisinin bundan kaynaklandığını savundu.

Mahkeme heyeti, Prof. Dr. Atilla Yayla’yı, önce 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’un 1/1 maddesi gereğince 1 yıl hapisle, ardından eylemin umuma açık gerçekleşmesi nedeniyle cezayı yarı oranında artırarak 1 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Sanığın mahkemedeki iyi halini dikkate alarak cezasını 1 yıl 3 aya indiren mahkeme heyeti, “sanığın tekrar suç işlemeyecek oluşu konusunda mahkemede olumlu vicdani kanaat oluştuğu” gerekçesiyle cezanın 2 yıl süreyle ertelenmesine hükmetti.

Türkiye’de akademisyenler, insan hakları örgütleri ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin desteklediği soruşturma sürerken Yayla, düzenlediği basın toplantısında, Atatürk için “Bu adam” demediğini, sözlerinin yanlış anlaşılarak bir gazetede böyle yazıldığını ve soruşturmanın da bu nedenle açıldığını belirtmiş; şöyle demişti:

“YAŞADIKLARIM BİR ÇEŞİT GALİLE OLAYI” DEMİŞTİ
“Bu olay sadece bir Atilla Yayla olayı değildir, ben bu ülkenin vatandaşıyım. Bu ülkeyi çok seviyorum ve ifade özgürlüğünün tam olduğu bir ülke olmasını istiyorum. Benim yaşadığım olay Türkiye’de bir çeşit Galile olayıdır. Bir görüşün kanaatinin o görüşün sahibinin terörize edilerek önlenmesi olayıdır.”

208 akademisyen de, Yayla’ya destek bildirisi yayımlayarak Gazi Üniversitesi’nin tavrını “uluslar arası saygınlığa indirilmiş darbe” olark nitelemişti.

Prof. Dr. Yayla’nın, AK Parti İzmir İl Gençlik Kollarının 18 Kasım 2006 tarihinde düzenlediği “Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri” konulu panelde Atatürk’e ve hatırasına hakaret ettiği ileri sürülmüştü. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Güven, iddianamesinde, Yayla’ya, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’un 1/1, 2/1 ve TCK’nin 53. maddeleri gereğince 4,5 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious