Yayla'ya linç girişimi ifade hürriyeti için tehlikeli

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla'ya karşı yürütülen 'linç kampanyası'nı kınadığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, Prof. Dr. Yayla'nın İzmir'deki konuşmasında tasvip edilmeyen bazı şeyler söylemiş olabileceğini, ancak bundan dolayı bir linç kampanyasına girilmesini ifade özgürlüğü açısından çok tehlikeli ve yanlış bulduğunu belirterek, bu kampanyanın içerisinde olanları da kınadığını bildirdi. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla'nın sözleri ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan TBMM Başkanı Arınç, son dönemlerde Türkiye'de demokratik reformlar yapıldığını, Anayasa'nın 40 maddesinin değiştirildiğini söyledi. Sadece kanunlar ve anayasa değişiklikleri ile kalınmadığını ve bir zihniyeti de değiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Arınç, yargının buna göre kararlar verdiğini, buna göre içtihatlar yapıldığını belirtti.

İfade özgürlüğünün insan olmanın da bir gereği olduğunu dile getiren Arınç, "Bütün özgürlüklerin bileşkesi, ana vektörü, ifade özgürlüğüdür. Uluslararası kurallar içerisinde, tek bir kısıtlama alanı olabilir; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında da ortaya konulduğu gibi, şiddet ve terörle bağlantılı olmayacak, onu savunmayacak, onu kullanmayacak, kamu düzenini bozmayacak ve suç işlenmesini tahrik etmeyecek. Bunun dışında her şey konuşulabilir, söylenebilir ve ifade edilebilir." diye konuştu. Arınç, Yayla'nın bir bilim adamı olduğunu hatırlatarak, kendisinin kitapları bulunduğunu, aynı zamanda yazar olduğunu ve periyodik olarak bazı gazetelerde yazılarının yayınlandığını hatırlattı. Arınç, "İzmir'de yaptığı bir konuşma sırasında hoşa gitmeyen, beğenilmeyen, tasvip edilmeyen bazı şeyler söylemiş olabilir. Bundan dolayı bir linç kampanyasına girilmesini, kendisinin üniversite ilişkisinin kesilmek istenmesini, ifade özgürlüğü açısından çok tehlikeli buluyorum, çok yanlış buluyorum ve bu kampanyanın içerisinde bulunanları da kınıyorum." diye konuştu.

Atatürk'ün herkesin ortak değeri olduğuna vurgu yapan Arınç, "Türkiye'de bugün Atatürk sevgisi kökleşmiştir. Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etmeyi yasaklayan bir kanun da bulunmaktadır. Yayla'nın konuşmasında, Atatürk'ü aşağılayan, ona hakaret eden bir cümle yoktur. Öyle olsaydı buna hepimiz tepki gösterirdik. Suç olduğu için de bir şekilde yargı önüne çıkardı. Ancak Yayla, Atatürkçülük ideolojisi olarak konuşulan, Kemalizm olarak söylenen bazı konularda eleştiriler yapmıştır. Bu eleştirileri sadece o da yapmıyor. Türkiye'de pek çok insan bu konuda fikirlerini söylemiş olabilir." ifadelerinde bulundu.

Bu arada İstanbul Barosu avukatı Mahmut Tanal, Yayla hakkında, 'Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious