Yaz aylarında göz nezlesine dikkat

  • Giriş : 06.06.2007 / 11:17:00

Kaşkaloğlu, mikrobik ve alerjik nedenlerle ortaya çıkan rahatsızlığın damla tedavisiyle giderildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz mevsimi ile birlikte göz nezlesi vakalarında (konjunktivit) önemli artış görüldüğünü belirten Kaşkaloğlu Göz Hastanesi kurucusu Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, mikrobik ve alerjik nedenlerle ortaya çıkan rahatsızlığın damla tedavisiyle giderildiğini söyledi.

Alerjik göz nezlesinin hastalarda kaşıntı ve ağırlıklı olarak yanma belirtileriyle ortaya çıktığını belirten Kaşkaloğlu, “Polen, kuru hava, toz, ultraviyole ve klima etkisiyle oluşan kuru hava alerjik göz nezlesini tetikler. Tozlu ortamlardan uzak durup, şapka ve gözlük takmalı, klimalı ortamlarda nem oranını kontrol etmeliyiz” diye konuştu.

Mikrobik göz nezlesinde kişinin uyandığında aşırı çapaklanma sorunu yaşadığını hatırlatan Prof.Dr. Mahmut Kaşkaloğlu şöyle devam etti:

“Kızarıklıklar ve alerjik göz nezlesinde olduğu gibi kaşıntı oluşuyorsa, kişinin mikrobik göz nezlesine yakalandığından söz edebiliriz. Bu durumlarda antibiyotik damlalar ile hasta birkaç gün içinde eski sağlığına kavuşabilir. Alerjik göz nezlesi olanlar, kortizonlu damlalar ve daha sonra düzenli olarak kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilir. Damlalar bir, iki ay düzenli kullanıldığında hastalığın önüne geçilebilir.”

Prof.Dr. Kaşkaloğlu, genç, yaşlı herkeste görülebilen göz nezlesinin özellikle çocukların gözünü aşırı kaşıması yüzünden travma yaratabileceğini söyledi. Hatta daha da ilerlerse keratokonus olarak adlandırılan ciddi rahatsızlığa da yol açabildiğini ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious