Yaz aylarında kalbe, damara dikkat!

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Yaz aylarında kalp- damar hastalıklarına yakalanma riski artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaz aylarında; hayvansal kaynaklı gıdaların yoğun olarak tüketimi, yemeklerin aşırı yağlı pişirilmesi, meyve ve sebze tüketiminin yeterli düzeyde olmaması, fiziksel aktivitelerin yetersizliği, yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık ve diyabet, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer alıyor.
Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye'de gerçekleşen tüm ölümlerin ilk sırasında, kalp-damar hastalıkları yer alıyor. Dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kalp damar hastalıkları, Türkiye'de en önemli halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürüyor. Türkiye'de yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası bulunuyor ve bu hastaların yılda 130 bini hayatını kaybediyor. Türkiye'de koroner kalp hastalıklarından ölüm oranı, tüm ölümler içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer alıyor. Bu ölümlerin önemli bir bölümü 41-58 yaş grubu'nda gerçekleşiyor.

Vatandaşların özellikle yaz aylarında daha da dikkatli olması gerekiyor. Yaz aylarında; hayvansal kaynaklı gıdaların yoğun olarak tüketimi, yemeklerin aşırı yağlı pişirilmesi,meyve ve sebze tüketiminin yeterli düzeyde olmaması, fiziksel aktivitelerin yetersizliği, yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık ve diyabet, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer alıyor.

Kalp-damar hastalıklarının yol açtığı ölümlerin önemli bir bölümü, 'sigaraya bağlı' nedenlerden gerçekleşiyor. Sigara dumanının içerdiği karbonmonoksitin kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya yol açtığı ve atardamarların iç duvarlarına zarar vererek kalp krizlerine neden olduğu kaydediliyor.

SİGARA, SICAK HAVALARDA VÜCUDA İKİ KAT DAHA FAZLA OLUMSUZ ETKİ YAPIYOR

Sigara birçok hastalığa olduğu gibi, kalp-damar hastalıklarına da zemin hazırlayarak ölümlere neden oluyor. Uzmanlar koroner kalp hastalıklarından ve bu hastalıkların yol açtığı ölümlerden korunmak için atılacak ilk adımın sigara ve dumanından uzak durmak olduğunu belirtiyor. Sigaranın sıcakların etkisiyle bunalan insan vücuduna iki kat olumsuz etki yapıyor.

Yaz aylarında kalp ve damar hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şöyle:

- Kalp-damar hastalıklarının oluşumunu önlemek için; özellikle yaz aylarında sigaradan hem aktif hem pasif içici olarak uzak durun.

-Beslenmede; doymuş yağ oranını azaltarak, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren yağların oranını artırın.

-Besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edin ve posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketimini artırın. Şeker ve tuzu alt düzeyde tüketin.

-Vücut ağırlığınızı kontrol altında tutarak, doğru besinlerle beslenmeye özen gösterin.

-Stresi azaltın.

-Alkol ve oksijensiz ortamlardan uzak durun.

-Spor yapın veya haftada üç dört kez yarım saat yürüyüş yapın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious