Yaz dizilerinden kaçı sınıfı geçti?

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Her yaz olduğu gibi bu kez de ATV, Kanal D, Show TV ve Star TV'de birçok "yaz dizisi" ekrana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Show TV "Sevda Çiçeği", "En İyi Arkadaşım", "29-30", "Felek Ne Demek?", "Tutkunum Sana" ve "Sahte Prenses", Kanal D "Acemi Cadı" ve "Fırtına", Star TV "İki Aile", Ümit Milli" ve "Yalancı Yarim", atv ise "İşte Benim" ve "Gizli Patron"la reyting astasında pay kapmanın peşinde. Peki seyirci bu 13 diziden hangisine ya da hangilerine ilgi gösterdi?

Yeni "yaz dizileri"nin "Tüm seyirciler" grubunda elde ettikleri reytinglerin ortalamasını gösteren tablo yan sütunda.

Reyting sıralamasından sonra bir "yaz dizisi"nin "kış sezonu"nda da sürebilmesi için aşması gereken baraj hesabına gelince:

Bu işin de artık bir matematiği var.
Reytingler yaz aylarında yüzde elli oranında azalır.
O nedenle bir "yaz dizisi"nin "devler ligi" sayılan kışın da sürebilmesi için yazın reytinginin altı, bilemedin beş civarında olması şart ki, kışın yedi ile dokuz arasında reyting yapıp ömrünü sürdürsün. Malum kışın yedinin altında reyting alan dizi ekranda kalamıyor.

Yukarıdaki tablo hangi dizilerin barajı zorladığı, hangilerinin baraj altında kaldığını çok net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Ve bu rakamlar gösteriyor ki, "yaz dizileri"nin ağustos reytingleri de böyle giderse sonbaharda "dizi mezarlığı"na bir hayli yolcu çıkacak.

Dizilerin karnesi
Reyting ortalaması
Show TV "Sevda Çiçeği" 5.9
Kanal D "Acemi Cadı" 5.6
Kanal D "Fırtına" 4.9
Show TV "Sahte Prenses" 4.6
Star TV "Ümit Milli" 4.6
Star TV "İki Aile" 4.4
Star TV "Yalancı Yarim" 3.5
Show TV "En İyi Arkadaşım" 3.1
Show TV "Felek Ne Demek?" 2.9
Show TV "29 - 30" 2.6
Show TV "Tutkunum Sana" 2.4
atv "İşte Benim" 2.2
atv "Gizli Patron" 1.7

Aksoy: Çocuk için evlendim

Medyapım'ın ortağı Fatih Aksoy ile en son bir araya geldiğimizde Aysun Kayacı'dan ayrılmış, moda deyimle "kalbi boş"tu. Aradan birkaç ay geçti. Bu kez buluştuğumuzda ise Ayşenur Pirgaip'le evlenmişti.

Medyapım'ın yeni yayın dönemine neler hazırlayacağını konuşmak için randevulaştığımız Aksoy'dan önce sürpriz evliliğin sebebini öğrendik. Aksoy, "Çocuk istiyorum, onun için evlendim" dedi.
Daha önce iki kez evlenip boşanan, 24 yaşında Direnç adlı bir kızı olan 45 yaşındaki Fatih Aksoy'un 28 yaşındaki yeni eşinden beklentisi bir değil, birkaç çocuk.

Kenan Işık "Veto" diyecek

Medyapım'ın yeni projelerine gelince:

Fatih Aksoy, üç yıllık anlaşma yapıp Medyapım'a bağladığı Kenan Işık için "Kim 500 Bin İster" defterinin kapandığını söyledi. Çünkü Medyapım, Kenan Işık ile yabancı formatlı yeni bir yarışmanın hazırlığı içinde. "Veto" adlı bilgi yarışmasında Kenan Işık, bir değil bu kez iki kişiyi birden yarıştıracak. "Veto"ya takılmadan 12 soruyu bilenlerin 500 bin ya da bir milyon YTL ödül kazanabileceği yarışma Show TV, atv ya da Kanal 1'de yayımlanacak. Show TV ile "Kim 500 Bin İster"in devamı için anlaşma yapan STR de Kenan Işık'ın yerine yeni bir sunucu bulacak.

"National Test" geliyor

Medyapım, daha önce Meltem Cumbul ile Beyazıt Öztürk'ün sunuculuğunda yapılan IQ testi programının yani "National Test"i yeniden ekrana taşımanın peşinde.

Üç saat sürecek canlı yayında stüdyodaki beş farklı grup ve seyirciler her hafta farklı bir konuda test çözecek. "İyi bir âşık mısınız?", "Ne kadar cimri veya bonkörsünüz?" gibi başlıklar altında yapılacak testlerin sonuçları, aynı testlerin yapıldığı dünyadaki diğer ülkelerle mukayese edilecek.
"National Test"i biri komedyen olmak üzere iki kişi sunacak. Bunların kimler olacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Gündemlerinde bir yerli polisiye dizi olduğunu anlatan Fatih Aksoy, "My wife and Kids" ve "According to Jim" adlı sitcom'ların yerli versiyonlarında Deniz Seki ve Pınar Altuğ gibi ünlü yıldızları oynatmayı düşündüğünü söyledi.

'İhanet Avcıları'na avlanmayın!

Kanal 1'de "İhanet Avcıları" adlı bir program var. Bu programı gerçek sanıp üstüne yazı yazanlar, kafa yoranlar olunca bir şeyler yazma gereği hissettim. Durumdan vazife çıkarmak diye bir durum var ya onun gibi bir şey benim yaptığım ama olsun. "Bu programda yakında kan çıkacak" diye boş yere kendini geren birkaç izleyiciyi bu stresten kurtarsam onun sevabı bana yeter.

"İhanet Avcıları" yabancı formatlı bir program. Kanal 1'in yaptığı şey şu: İyi bir cast oluşturuyor ve inandırıcı çekimler yapıyorlar. Programın başında yazan "drama" kısmını kaçıranlar da sazan durumuna düşüp "İhanet Avcıları"na gafil avlanıyor.

'Aliye' artık Amerikalı!

Ekranların en yüksek reytingli son dizisi "Aliye" malum yaz başında "final" yapıp veda etti.
Dizide çocuklarına bir türlü kavuşamamasının yanı sıra evli yönetmeniyle yaşadığı aşk nedeniyle de gündem oluşturan "Aliye", şu sıralar gündemde değil.
Dizinin yönetmeni Kudret Sabancı ile gönül ilişkisinin ortaya çıkması, yönetmenin bu olaydan sonra Esra Akkaya ile evliliğini noktalamak zorunda kalması yüzünden zor günler geçiren Sanem Çelik, bir süre daha gündemde olmayacak. Çünkü Sanem Çelik, bir yıl Amerika'da yaşayacak.
Çelik'in Amerika'ya gitmesinin iki amacı var. Birincisi İngilizcesini ve mesleki anlamda kendini geliştirmek ikincisi de Kudret Sabancı olayından sonra olan bitenleri unutmak, unutturmak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious