Yaz ishallerine dikkat!

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Aydın İl Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, sıcakların artmasıyla sık görülen ishal vakaları konusunda vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mehmet Çobanoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla görülebilecek vakalar karşısında alınacak önlemleri aktardı. Sıcakların etkisiyle daha fazla su içildiğini belirten Çobanoğlu, yaz ishallerinin de çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyve sebzelerin yenmesiyle oluştuğunu ifade etti.

İshal tedavisinde önemli olanın kaybedilen su ve tuzun yerine konulması olduğuna dikkat çeken Çobanoğlu, "Halk arasında yanlış bir inanış sonucu ishalli çocuklara, ishali arttıracağı endişesiyle su ve sulu besinler verilmiyor. Bu durum, tedavi süresinin uzamasına ve buna bağlı başka hastalıkların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu sebeple bol miktarda sıvı içilmelidir. İshalli bebeklerin daha sık emzirilmesi, ishalli kişilerin iyileşene kadar posasız ve yağsız gıdalar yemesi gerekmektedir. Yani sebze ve meyveler, kuruyemiş, çikolata ve kızartma gibi gıdalar zarar verebilir.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious