Yaz Kur'an kursları başlıyor

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Türkiye'de ilköğretim ve liselerin tatile girmesi ile birlikte yaz Kur'an kursları başlıyor. 26 Haziran tarihi itibariyle tüm camilerde çocuklara Kur'an ve temel dini bilgilerin yanında, vatan-millet, ana ve baba sevgisi öğretilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz kursları ile ilgili tüm il müftülüklerine yazı gönderdi. Bu yıl kursların daha verimli geçmesini isteyen müftülükler ise başlama tarihine kadar seminer ve toplantılarını devam ettirecek.

Öte yandan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Doç. Dr. Ramazan Uyrukçu öncülüğünde, 'yaz kursları nasıl daha verimli değerlendirilebilir' konusunda seminer de devam ediyor. Kurslara katılmak isteyen çocuklarda ise 5. sınıfı bitirme şartı aranıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yaz da ek ders ücretinden yararlanacak olan imamların uygulama ile kursdaki verimliliği artıracağı düşünülürken yetkililer, çocukları da camilere çekebilmek için değişik yöntemler başvuracak.

Bir çok bölgede yaz Kur'an kursların renkli ve neşeli geçmesi bekleniyor. Antalya'da geçen yıl yaz kurslarını cazip hale getirmek isteyen bazı camiler bilgisayar gibi hediyeler verirken, bu yıl ise daha farklı metodlara başvuruluyor. Antalya Müftülüğü camiler bünyesinde açtığı internet kafe sayısını arttırmayı hedefliyor. Kafelerde öğrencilere ise imamlar nezaret edecek.

Antalya İl Müftüsü Mahmut Yeleser, bu yıl yaz Kur'an kurslarının önceki yıllara göre daha renkli ve neşeli geçeceğini söyledi. Yeleser, "5. sınıfı bitiren her çocuğun katılabileceği ve 2 ay sürecek olan kurslar sonunda öğrencileri onore etmek için belge ve sertifika vereceğiz. Aynı zamanda kursları sabah kahvaltıları ile renklendirip, şeker ve çikolata gibi küçük hediyelerle süslendireceğiz. Kurslarda başarılı olan yavrularımıza da bisiklet, giyim eşyası türünden hediyeler vermeyi düşünüyoruz. Sosyal etkinlikler çerçevesinde ise teneffüslerde tasavvuf müziği, Futbol, veleybol oynama imkanları sunulacak. Kursların haricinde gençlere internet olanağı da sağlanacak." diye konuştu.

Yeleser, kadro bekleyen bazı camiilerdeki görevli açığını ise yeterlilik belgesi, ilahiyat ve imam hatip diploması bulunan kişilerle kapatmayı düşünüyor.

Antalya Müftülüğü, yaz ayında internet kafe çalışmalarına hız verecek. Camiiler bünyesindeki internet kafe sayısını arttırmayı düşünen Yeleser, "Faaliyetlerimiz arasında camiler bünyesinde internet çalışmaları da var. Birkaç camii de yaptık. Çalışmalar sürüyor. Çocuk camiye gelecek, imamın nezaretinde internet ortamından istifade edecek. Böylelikle hem gençleri camilere çekmek, hem de internet ihtiyaçlarını sağlıklı bir ortamda görmelerine olanak sağlamış olacağız. Gençlerin tuzaklara düşmemesi için ebeveyyinlerden çocuklarını açmış olduğumuz internet kafelere ve yaz kurslarına göndermesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yeleser, kursların camilere gelecek çocukların bilgi seviyesine göre 3 kurdan oluşacağını dile getirerek, "Hiç bilmeyenler birinci, elif ba'yı az bilenler ikinci ve nihayetinde Kur'an-ı Kerim'i tecvitle okumak isteyen çocuklarımız da üçüncü kurda olacak." dedi.

Müftü Yeleser, köylere varana kadar tüm din görevlilerini toplayarak bilgi alış verişinde bulunduklarını anlattı. Her hafta Antalya'nın farklı bir ilçesine giderek toplantılara katılan Yeleser, programların verimli geçtiğini söyledi. Yeleser, "İki ay sürecek olan yaz kurslarında amacımız çocuklara Allahını, peygamberini, vatanını, milletini sevdirmek." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious