Yaz Kur'an kursları çocuklar için fırsat

Yaz Kur'an kursları çocuklar için fırsat.13389
  • Giriş : 29.06.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 28.06.2009 / 23:55:41

Okulların tatile girmesiyle öğrenciler yaz Kur'an kurslarına yöneldi. Çocuklar hem eğleniyor hem bilgileniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okulların tatile girmesiyle öğrenciler yaz Kur'an kurslarına yöneldi. Bursa İl Müftülüğü, tatile giren öğrencilerin yazı değerlendirme planlarında önemli bir yer tutan Kur'an kursları için aylar süren hazırlıklarını tamamladı. Geçtiğimiz yıl bin 316 camide yaklaşık 100 bin öğrencinin kayıt yaptırdığı kurslara bu yıl da ilgi büyük. Engelli çocukların da Kur'an eğitiminden faydalanmasını amaçlayan müftülük, engellilerin ayağına din görevlisi göndererek Kur'an eğitimi verecek.

Kur'an-ı Kerim eğitimi ve dini bilgilerin verildiği yaz Kur'an kursları için şehirde görev yapan yüzlerce din görevlisi seminere katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da uydu üzerinden yapılan canlı yayınla Bursa'daki imamlara seslenerek şu mesajı verdi: "Kur'an kursları en önemli hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Çocukları hem eğlendirip, hem bilgilendireceğiz. Gerekli hassasiyeti göstereceğinizden endişe duymuyorum."

Kur'an kurslarına kayıt yaptırabilmek için ilköğretim 5. ve üstü sınıf öğrencilerin karne fotokopisi ve velinin imzaladığı dilekçe yeterli oluyor. Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, geçen yıl bin 316 cami, 124 Kur'an Kursu ve 29 engelli Kur'an kursundan yaklaşık 100 bin kişinin faydalandığını anlattı. Gündüz, şunları söyledi: "Çocuğu sıkmadan, sadece Kur'an-ı Kerim değil, milli değerlerimizi de öğretiyoruz. Çocuklarımızın camiyi tanımaları için de kurslar büyük bir fırsat. Cami kültürünün oluşması için çok önemli bir fırsattır bu. Biz bu hizmeti çok önemsiyoruz. Çocukluktan başka belki camiye uğramayan insanlarımız için büyük bir hizmet. Dinimizi doğru öğretmek için görevlilerimiz gerekli eğitimlerden geçirildi. Her öğrenciye 'Dinimi öğreniyorum' ve 'Peygamrebimi tanıyorum' kitabıyla birlikte Elif Ba kitabı hediye olarak veriliyor."

Çocuklara sıkıcı bir program uygulamadıklarını belirten Davut Kadı Yeni Camii İmam Hatibi İsmail Duman da öncelikli olarak kursu çocuklara sevdirmeye çalıştıklarını söyledi. Hayırsever esnafların katkısıyla kursa gelen çocuklara çikolata, dondurma ikram ettiklerini belirten Duman, "Bu yıl yaz Kur'an kurslarının ilk dönemi 22 Haziran Pazartesi günü başladı, 12 Temmuz'a bitecek. İkinci dönem 13-31 Temmuz, 3. dönem ise 3-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak." dedi.

"KURS SAYESİNDE MATEMATİĞİ SEVDİM"

İlköğretim okulu 7. sınıf öğrencisi Elif Diken, bu sene ikinci kez kursa gelenlerden. Kurs sayesinde insanlara nasıl davranılması gerektiğini öğrendiğini söyleyen Elif Diken, "Kurs sayesinde matematiği sevdim, bu sene matematikten daha iyi puan aldım. Ailemle ilişkilerim daha samimi oldu. Kursta hem dinimizi öğreniyoruz, hem insanlarla ilişkilerdeki seviyeyi." diye konuştu.

KARDEŞİNE DAVRANIŞI DEĞİŞTİ

8. sınıf öğrencisi Büşra Nur Gürer ise kursla ilgili şunları söyledi: "Küçüklere merhametli olunması gerektiğini burada öğrendim. Büyüklerimize saygıda kusur etmemeyi, arkadaşlığın ne derece önemli olduğunu da bu kursta öğrendim. Kısa bir süre önce ailesiyle Bulgaristan'dan göç eden Luiza Işık da, kursu dört gözle bekleyenlerden. İlköğretim 7. sınıf öğrencisi Luzia Işık, kursların Kur'an öğrenmek ve dini bilgi sahibi olmak istiyor. Işık, "Biz buraya gelmekten zevk alıyoruz. Arkadaşlarımızla olan bağımız daha da artıyor. Dinimizi öğreniyoruz. İnsanlara karşı daha merhametli olmayı, sevecen olmayı burada öğreniyoruz. Peygamber ahlakını kursta öğreniyoruz. Yıl boyunca kursu dört gözle bekledik."

Öğrenci velilerinden Satılmış Diken ise kurs sayesinde çocukların önemli bir ihtiyacının karşılandığını ifade ederek, şunları anlattı: "Çocuğum kursu yıl boyunca bekliyordu. Hatta son haftayı 'artık başlasa da gitsek' diye geçirdi. Çocuğum kurs sonrası küçük kardeşine daha farklı davranmaya başladı. Geçen sene sinirli davrandığı kardeşini kurs sonrası sevmeye başladı. Bize karşı davranışları da gelişti."

KURSLAR HEDİYELERLE RENKLENİYOR

Yine cami imamları çocuklar için çeşitli sürprizler hazırladı. Kursiyer öğrenciler için yarışmalardan gezi programları, yüzme seanslarına kadar alternatif programlar düzenleniyor. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere altın, mutfak eşyaları, bilgisayar ve bisiklet gibi onlarca hediye veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*