Yaz mevsimi geldi, trafik kazaları arttı

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Trafik kazalarının önüne bir türlü geçilemezken, yaz aylarının gelmesiyle birlikte motosiklet kazaları da artmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trafik kazaları çoğu zaman dikkatsizlik, hatalı sollama, hız ve alkol nedeniyle meydana gelirken motosikletler de trafikte büyük tehlike oluşturuyor. Edirne Emniyet Müdürlüğü Şehiriçi Trafik Şube Müdürü Sertaş Solgun, motosiklet sayısının hızla artması ile motosikletli kazaların da arttığını doğruluyor. Son dönemde ölüm ya da sakatlıkla sonuçlanan motosiklet kazalarının artığına işaret eden Solgun, motosiklet kullanımı sırasında dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.

"Günden güne motosiklet kazaları artıyor yaralanmalar ve can kayıpları meydana geliyor" diyen Solgun, bu gibi kazaların kendisini çok üzdüğünü ve motosikletli sürücülerden bazıları kendi can güvenliğini düşünmediği gibi yolda yürüyen insanlarında hayatlarını tehlikeye attıklarını vurguladı. Son günlerde meydana gelen motosiklet kazalarının vatandaş için tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Solgun, "Ben yine motosiklet sürücülerini uyarıyorum. Özellikle kask takmadan kesinlikle trafiğe çıkmayın, sürat yapmayın. Ölümlü ve yaralamalı kazaların çoğu motosiklet kazalarından meydana gelmektedir. Şu an il ve ilçelerde olmak üzere her yer artık motor satışı yapıyor. Motosiklet de bir araç ama işin başında sürücü belgesiyle kullanılacağı esnaflara anlatılsın. Motorlar trafiğe tescilli çıksın." şeklinde konuştu.

Motosiklet kazalarının yüzde 70'i ölüm ya da sakatlıkla sonuçlandığını ifade eden Şube Müdürü Sertaş Solgun, şöyle devam etti: "Diğer araçlarda yapılan kazalarda kaportanın gördüğü görevi, motosiklet kazalarında insan vücudu görüyor. Bu neden motosiklet kazalarının yüzde 70'i ölüm ya da sakatlıkla sonuçlanıyor. En küçük motosiklet kazasında bile tedavi süreci 6 ay sürüyor."

Edirne'de 2005 yılında 178 Trafik Kazası meydana geldiğini söyleyen Solgun, söz konusu kazaların 70'inin motosiklet kazası olduğunu vurguladı. 2007 yılının ilk 3 ayında 40'ın üzerinde motosiklet kazası meydana geldiğine dikkat çeken Şube Müdürü solgun, "Kazaklar her geçen gün artıyor. Motosiklet kullanıcıları kesinlikle kask takmadan trafiğe çıkmasın. Vücudun, düşülen tarafı, sağ ya da sol kullanılamayacak duruma geliyor. Özellikle diz yaralanmaları böyle sonuçlanabiliyor" diye konuştu.

"ÇOCUKLARINIZA MOTOSİKLET ALMAYIN"

Aileleri 20 yaşından küçük çocuklarına motosiklet almaması konusunda uyaran Solgun, "Son sürat giden bir araç kaza yaptığında, aracın kaportası ne hale geliyorsa motosiklet kazalarında da insan vücudu o hale geliyor. Kırıklar, uzuv kayıpları, hatta ölümle sonuçlanıyor. Aileler çocuklarına hediye olarak bu kadar tehlikeli bir şey almamalı. En hafif bir motosiklet kazasında bile 6 ay tedavi gerekiyor, çünkü derin yaralar oluşuyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious