Yaz sıcakları ani ölümleri tetikliyor

Yaz sıcakları ani ölümleri tetikliyor.9779
  • Giriş : 07.06.2007 / 18:08:00

Yaz ayının gelmesi ile birlikte artan sıcaklar, insan sağlığını tehlikeye sokuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, aşırı sıcak ve güneşli havalarda kalp damar ile hipertansiyon hastalarını sokağa çıkmamaları yönünde uyarıyor.

Sıcak havalarda vücutta potasyum kaybının fazla olacağına dikkat çeken Özel Atasam Hastanesi Kardioloji Uzmanı Prof. Dr. Olcay Sağkan, ani ölümlerin bile meydana gelebileceğini kaydetti. Bu hastalıklara sahip vatandaşların dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Sağkan, alınacak gıdalara özen gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Sıcak havalarda bilhassa denize giren ve sıcak havada yürüyüş yapan kişilerin başını koruması gerektiğini ifade eden Sağkan, "Organizmada meydana gelen denge bozuklukları kalp üzerinde bir yükleme meydana getirebilir, dolaşım sisteminde meydana gelen değişiklikler nedeniyle kalp yetmezliği daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle damar, kalp ve yüksek tansiyon hastaları serin yerleri tercih etmesi ve günde 2 kez serin duş alması gerekmektedir." dedi. Sıcak havada terleme ile birlikte vücutta büyük oranda su kaybı ve tuz kaybı yaşandığını dile getiren Sağkan, "Sıcak havalar nedeniyle bağırsak sisteminde de çeşitli bozukluklar oluşur ve insanlar sık sık ishal olur. Vücutta potasyum kaybı yaşandığı için de hastalarda ani ölümü olabilir" diye konuştu.

Kalp, hipertansiyon ve damar hastalarına bazı tavsiyelerde bulunan Sağkan, "Bu tür hastalığı bulunan kişiler sıcak havalarda yiyeceklerine de dikkat etmelidir. Mümkün olduğu kadar sebze ve meyve tüketilmeli, ağır yiyecekler yenmemelidir. Özellikle fastfood yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hastalar mümkün olduğu kadar güneş altında fazla kalmamalıdır. Eğer denize girilecekse sabah erken ve akşam güneş kaybolduktan sonraki saatleri tercih edilmelidir. Bol bol su içilmeli ve mutlaka şapka ile dolaşılmalıdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious