Yaz sineklerine kış savaşı

  • Giriş : 21.01.2008 / 11:56:00

Kocaeli Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü, yaz sezonunun haşeresiz geçmesi için bütün hazırlıklarını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mücadele çalışmalarına hazır hale gelen ekipleri denetleyen Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, yaz sezonunu sineksiz geçirmek için kışın mücadeleye başladıklarını söyledi.

Yaz aylarının kara belası olarak bilinen sineklerle Kocaeli'de kışın mücadele ediliyor. Kışın bataklık ve karanlık yerlerde bulunan sinekler havaların ısınması ile ortaya çıkıyor. Özellikle çoğaldıkları alanlarla kışın savaş açılmadığı zaman yazın başa çıkılması zorlaşıyor. Bu alanda yurt dışına örnek olan çalışmalar sergileyen Kocaeli, sineklerle mücadele çalışmalarına başladı. On iki aya yayılarak ve özellikle kış aylarında başlayan çalışmalarda haşerelere larva döneminde müdahale edilerek, üremeleri engelleniyor. Yapılan çalışmaların basit bir sinek mücadelesi olmadığının bilincinde olan sağlık ekipleri, insan sağlığını, tarımı ve ekonomiyi tehdit eden haşerelere karşı önlemleri erkenden alıyor. 35 belediye sınırlarında sürdürülecek olan çalışmalar, 38 personel ve 16 araçla yapılıyor. Uygulama, Dünya Sağlık Örgütü kriterlerinde uygun olarak yürütülecek.

Dr. Poyraz, Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Turgut Çakar ve Veteriner Şube Müdürü Fatma Dilber, günümüz teknolojisiyle donatılan araç ve ekipmanları denetledi. İnterteks Fuar alanında yapılan incelemelerde, sivrisinek, karasinek ve yürüyen haşerelere karşı mücadelenin eksiksiz olarak sürdürüleceğini ifade eden Poyraz, "Kent ilaçlaması için bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Kocaeli sineksiz bir yıl geçirecek. Sıcak bir yaz sezonu bizi bekliyor. Hedefimiz sıcak sezonda insanımızın rahat etmesini sağlamak." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious