Yazarlar, askerin 'Kağıt parçası'nı tartıştı

Yazarlar, askerin 'Kağıt parçası'nı tartıştı.12778
  • Giriş : 29.06.2009 / 15:40:00
  • Güncelleme : 29.06.2009 / 15:47:13

Gazeteciler, Başbuğ’un “kağıt parçası” deyimi etrafında tartışırken, Gülen'e yapılan baskıya değindiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanaltürk Ankara Temsilcisi Sami Dadağlıoğlu'nun sunduğu Pazar Politika programında “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesi tartışıldı. Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Taraf yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Tan, Habertürk Gazetesi yazarı Yiğit Bulut ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ümit Zileli'nin konuk olduğu programda, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Taraf'ta yayınlanan belge için, "kağıt parçası" tanımı yapması masaya yatırıldı.

TÜRK ASKERİ DEĞİŞTİ

Asker ve hükümeti karşı karşıya getirmek isteyen kişiler uçurum olduğunu söylüyor. Ancak aralarında böyle bir uçurum yok. Demokratik bir ülkede Genelkurmay Başkanı siyaset ile ilgili basın toplantısı yapamaz. Sanki hükümet ve TSK arasında sorun varmış gibi gösteriyorlar” derken, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ümit Zileli ise “Biz demokratikliği oynayan bir ülkeyiz. Nerede aslı imzanın? Tamamen bir kağıt parçasıdır” derken, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Tan ise geçmişte de bu tür tartışmaların yaşandığına dikkat çekerek “27 Mayıs'tan bu yana Türk siyasetçisi değişti diyemeyiz. Ama Türk askeri değişti. 30 yıl önce de kağıt parçası mı, değil mi deniyordu?” ifadesini kullandı.

Posta Gazetesi'nden Hakan Çelik ise, “Bu bir kağıt parçasıdır dediğiniz zaman onu olabildiğince değersiz gördüğünüzü söylersiniz” diye konuştu.

Habertürk Gazetesi Yazarı Yiğit Bulut, “Genelkurmay Başkanı'nın açıklaması ordunun olayı sivil makamlara bıraktığını gösteriyor. Herkes görecek, cümlesi olay yarattı.

99'DA GÜLEN KOVULMADI MI?

Yiğit Bulut, irtica tartışmalarının Türkiye'ye zaman kaybettirdiğini belirterek “Fethullah Gülen'in buradan gitmesi için psikolojik harekat yapılmadı mı? Herkesin aynı Türkiye'de olduğu bir zemin oluştursaydık daha iyi olmaz mıydı?” dedi.

Gülen ve ona bağlı olanlara karşı 28 Şubat döneminde operasyolar yapıldığını ve 1999'da Gülen'e bu ülkenin dar edilerek ülkeden kovulduğunu belirten Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı şunları söyledi: “Türk ordusu Türkiye halkının malı olmalıdır. Bu nasıl olacaktır. Gülen ile bağı olanları dışlayarak bu ülkeyi yönetemezsiniz. 28 Şubat'ta bu operasyonlar yapıldı. 99'da Gülen'e bu ülke dar edildi ve kovuldu. TSK içinde herkesi, Gülen hareketi mensuplarını da içine alan bir durum söz konusu olmalıdır” dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*